Czym jest rozdzielnica elektryczna?

Budując lub remontując dom lub mieszkanie z pewnością staniemy na etapie wyboru i zakupu rozdzielnicy elektrycznej. Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym zadaniem rozdzielnicy jest rozdzielanie energii elektrycznej dopływającej do tablicy rozdzielczej i rozdzielanie jej na poszczególne obwody doprowadzane do poszczególnych pomieszczeń w budynku. Skrzynka elektryczna służy też do montażu elementów niezbędnych do ochrony, pomiaru, sterowania i sygnalizowania stanu całej instalacji elektrycznej. Rozdzielnica modułowa posiada specjalną szynę DIN na której możliwa jest łatwa instalacja poszczególnych modułów takich jak: bezpieczniki, ograniczniki przepięć, przekaźniki i tym podobne elementy automatyki.

Jak dobrać odpowiednią skrzynkę elektryczną?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór rozdzielnic elektrycznych oferowanych przez takie firmy jak SCHNEIDER, ETI, LEGRAND, czy rozdzielnice HAGER. Decydując się na zakup skrzynki elektrycznej na bezpieczniki, należy wziąć pod uwagę to, gdzie będzie montowana, ilość obwodów elektrycznych, jakie ma obsłużyć i materiał z jakiego jest wykonana. Rozdzielnica modułowa jak wcześniej było to wspomniane, obsługuje elementy automatyki montowane na szynie DIN. W zależności od wielkości domu lub budynku ilość bezpieczników może znacznie się różnić. W małym sklepie, kawalerce wystarczająca okaże się jednorzędowa skrzynka na bezpieczniki. Planując instalacje elektryczną w domu jednorodzinnym warto pomyśleć o 3 rzędowej rozdzielnicy. Należy pamiętać, aby zarezerwować około 20% wolnego miejsca, na ewentualną rozbudowę i modernizację instalacji. Dla większego budownictwa lub bardziej zaawansowanych instalacji elektrycznych przewidziana jest np. szafa elektryczna i duża rozdzielnica na bezpieczniki.

Rozdzielnice natynkowe, a skrzynki na bezpieczniki podtynkowe

W zależności od tego jaki typ instalacji prowadzimy, np. gdy kable prowadzone są w rurkach, odpowiednia wówczas będzie rozdzielnica natynkowa. Dla standardowych instalacji prowadzonych w murach przewidziana jest rozdzielnica podtynkowa.

Bezpieczne skrzynki elektryczne do domu i na budowę

Ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo, jakim jest prąd elektryczny, skrzynka na bezpieczniki powinna charakteryzować się wysokim bezpieczeństwem, na przykład na działanie czynników zewnętrznych takich jak kurz, pył i wilgoć. Dobrym rozwiązaniem jest skrzynka elektryczna hermetyczna. Materiały, z jakich wykonane są obudowy skrzynek zapewniają ochronę przed działaniem wielu niekorzystnych czynników. Standardowa skrzynka elektryczna metalowa jest bardzo trwała. Swoje zalety ma też skrzynka z tworzywa sztucznego, z którego zazwyczaj produkowana jest skrzynka elektryczna budowlana, odznaczająca się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działania czynników zewnętrznych.