Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Szczegółowe informacje - Polityce Prywatności

zamknij
Marki
Filtruj według
Producent
więcej... mniej
Cena
Filtruj

Wentylatory kanałowe

Wentylatory kanałowe HARDI i DOSPEL

Wentylatory kanałowe znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Interblue. Wentylacja jest to przepływ powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami, a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniu, gdzie przebywają ludzie czy zwierzęta. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dodatkowego zanieczyszczenia, takiego jak dym papierosowy, opar substancji chemicznych, pył. Rodzaje wentylacji to naturalna, grawitacyjna, mechaniczna, hybrydowa. Naturalna wentylacja jest wymianą powietrza spowodowanego przez przeciąg. Wentylacja grawitacyjna to wymiana powietrza wykorzystująca różnicę ciśnień między przestrzenią wentylowaną, a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Zanieczyszczone powietrze zostaje wyssane z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne przez celowo wykonane nawiewy w oknach, kratkach nawiewnych sterowanych higroskopijnie albo nieszczelności w ścianach budynku.


Mechaniczna wentylacja kanałowa

Mechaniczna wentylacja jest to sterowana wymiana powietrza przez wentylator. Hybrydowa wentylacja to kombinacja wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej stosowana w zależności od zapotrzebowania na świeże powietrze i warunków pogodowych, różnicy gęstości powietrza wywiewanego i otoczenia. Widoczne objawy złej wentylacji to pleśń, skropliny pary wodnej na szybach oraz innych powierzchniach w pomieszczeniu, wyczuwalny podwyższony poziom wilgotności powietrza, ciąg wsteczny powietrza przez kratki wentylacyjne objawia się między innymi poprzez zapachy pleśni, wlot pyłu, zapachu potrawy, spalin, dymu, papierosów. Niewidoczne objawy to częste bóle głowy, zmęczenie, podrażnione błony śluzowe, choroby układu oddechowego, alergie, niszczenie ścian budynku. Wentylator ma za zadanie skuteczne odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza wewnętrznego przez parę wodną, zarodniki grzybów i pleśni. Dobrze dobrany i poprawnie zainstalowany wentylator zapewnia odpowiednią jakość powietrza. Ze względu na zastosowanie i miejsce montażu wentylatory dzielą się na ścienne, sufitowe, kanałowe.


Rodzaje wentylatorów wyciągowych

Wentylator ścienno-sufitowy montowany jest bezpośrednio na ścianie lub suficie i najczęściej jest stosowany jako element wentylacji w domu. Zazwyczaj jest urządzeniem o małej wydajności, może być zasilany bezpośrednio. Wentylatory łazienkowe czy wentylatory pokojowe stanowią uzupełnienie nie do końca sprawnej wentylacji grawitacyjnej, bez konieczności przebudowy całego systemu. Wentylatory kanałowe, wyciągowe instalowane są w kanałach w przewodach okrągłych. Najczęściej wentylator ma dużą wydajność i może pracować zastępując wentylację naturalną, wentylator można włączać i wyłączać np. sznurkiem lub włącznikiem światła. Wentylator kanałowy jest tak zbudowany, że mimo jego wyłączenia zapewniony jest grawitacyjny przepływ powietrza.


Wentylatory kanałowe przemysłowe i domowe

Wentylatory kanałowe DOSPEL Comfort dzielimy ze względu przeznaczenie, na wentylatory kanałowe domowe i wentylatory kanałowe przemysłowe. Wentylatory kanałowe domowe przeznacza się do efektywnego usuwania powietrza, a wraz z nim zawartej w nim wilgoci, nieprzyjemnych zapachów czy roztoczy. Stosuje się je do wspomagania wentylacji grawitacyjnej. Montowane są w sieci kanałów wentylacyjnych o dobranej średnicy. Wentylator kanałowy nie wymaga częstego i szczegółowego przeglądu, wystarczy raz do roku. Przystosowany jest do pracy ciągłej. Zaletą wentylatora osiowego kanałowego EURO 1 DOSPEL 100 standard 007-0051 jest jego cicha praca i wysoka wydajność.