Ciągłe podwyżki energii elektrycznej mogą skłonić nas do poszukania możliwości oszczędności na rachunkach za prąd. Przeciętne gospodarstwo domowe posiada multum urządzeń elektrycznych. W wielu przypadkach, mimo etykiet energetycznych, dołączonych do każdego urządzenia RTV-AGD, nie jesteśmy świadomi, lub nie pamiętamy jego realnego zapotrzebowania na prąd. Zatem od czego zacząć monitoring i zapotrzebowanie na prąd wybranych przez nas urządzeń, dajmy na to często oglądanego przez nas telewizora podłączonego do gniazdka.

Jak zmierzyć pobór prądu w gniazdku?

Najprostszym sposobem aby zmierzyć realny pobór prądu, na przykład wspominanego telewizora, jest zastosowanie watomierza. Jest to urządzanie, które podpinamy do gniazda elektrycznego, a dopiero później bezpośrednio pod watomierz, urządzenie którego pobór energii chcemy monitorować. Tego rodzaju miernik poboru prądu, jak na przykład watomierz Orno będzie w stanie nam wyświetlić w czytelny sposób, ilość zużytej energii w kWh a także jej koszt.

Pomiar zużycia prądu w wydzielonej części mieszkania lub domu.

W sytuacji, kiedy interesuje nas pobór prądu, w dajmy na to z wynajmowanej jednej kondygnacji domu. Rozwiązaniem okaże się podlicznik prądu. Może być on montowany, bez pozwolenia zakładu energetycznego, z którym mamy podpisaną umowę. W zależności od potrzeby możemy zamontować podlicznik jednofazowy lub podlicznik trójfazowy. Do wyboru mamy liczniki elektroniczne lub regenerowane liczniki prądu. Modele elektroniczne z łatwością zmieścimy w skrzynce bezpiecznikowej. Należy pamiętać, że podlicznik energii elektrycznej może jedynie posłużyć do naszych prywatnych pomiarów i nie będzie on ewentualna podstawą reklamacji w zakładzie energetycznym.

 

Do bardziej szczegółowych pomiarów, stosowane są bardziej zaawansowane urządzenia pomiarowe, takie jak monitor energii elektrycznej na przykład model MEW-01 Zamel. Ten inteligentny licznik, potrafi zliczać zużytą energię z każdej fazy. Następnie zebrane dane przekazuje poprzez sieć Wifi do chmury, z której są pobierane i przedstawiane na czytelnych wykresach w darmowej aplikacji mobilnej Supla.