Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Szczegółowe informacje - Polityce Prywatności

zamknij
Marki
Filtruj według
Producent
więcej... mniej
Cena
Filtruj

Przekaźniki termiczne

Przekaźniki termiczne jako element automatyki

Przekaźniki termiczne, nazywane przekaźnikami przeciążeniowymi to urządzenia zabezpieczające, które działają w zależności od płynącego prądu. Powstały z myślą o zabezpieczeniu silników elektrycznych przed przeciążeniami i przegrzaniem. Takich silników jest bardzo dużo i są bardzo różne, dlatego też przekaźniki termiczne mają pewną gamę cech wspólnych, ale też różnią się detalami. Są one montowane do styczników i obwodu roboczego jako, że sterowanie silnikiem dokonywane jest poprzez ich styki.

Termik jako zabezpieczenie silników elektrycznych

Zadaniem przekaźników termicznych, jak sama nazwa wskazuje, jest kontrola temperatury uzwojenia takiego silnika elektrycznego. Ich działanie oparte jest na skrzywieniu bimetalowych płytek zamontowanych w przekaźniku przez, które to płytki przechodzi prąd. Temperatura uzwojenia silnika może ulegać zmianie ze względu na prąd elektryczny, który przepływa przez obwód zasilający. W momencie, gdy wartość prądu przesyłanego do silnika wzrasta w wyniku awarii, prąd termiczny wzrasta co prowadzi do dodatkowego krzywienia się płytek bimetalowych i, przy przekroczeniu wartości granicznej płytki, wypychania mechanizmu wyłączającego termika oraz zerwania obwodu roboczego. Przekaźniki mają zaprogramowane wartości graniczne, kiedy zostaje osiągnięty maksymalny zakres temperatury przestawia się styk pomocniczy. Dobór odpowiedniego przekaźnika termicznego zabezpiecza pracę silnika w nienaturalnych warunkach temperaturowych i gwarantuje maksymalną stałą pracę, podnosi efektywność i wydłuża czas eksploatacji. Przekaźniki, które są mocowane bezpośrednio na stycznikach pozwalają na znacznie szybszy montaż.

Przekaźniki przeciążeniowe modele

Przekaźniki przeciążeniowe, dzięki swojej budowie są bardzo czułe na zanik fazy i dzięki temu potrafią dobrze jej przeciwdziałać. Co więcej, część z przekaźników ma dodatkowo wbudowany przycisk kontrolny, który gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo. AM -Elektro wyłączny dystrybutor produktów firmy Elmark oferuje przekaźniki termiczne LT 2 K/Exx. Są to urządzenia zaprojektowane do zabezpieczania silników indukcyjnych przed przeciążeniami i przegrzaniem. Są one montowane do styczników z serii LT 1 K/Dxx i obwodu roboczego jako, że sterowanie silnikiem dokonywane jest poprzez ich styki NC. Przykładowo przekaźnik termiczny LT2-E1310 jest elementem instalacyjny pasującym do styczników serii LT1-D od 9 do 25A. Jest to urządzenie zabezpieczające, gwarantujące ochronę silników indukcyjnych przez przegrzaniem oraz przeciążeniem. Bezpieczna praca silników to efektywność, a zarazem oszczędność dla właściciel systemów elektrotechnicznych. Wspomniany model przekaźnika termicznego posiada możliwość regulacji aktywacji zabezpieczeń. Thermal relays LT2-E1310 może pracować w zakresie 4-6 A oraz w szerokim przedziale temperatur.