Sterowanie oświetleniem w domu lub biurze mimo postępu techniki, w zdecydowanej większości nadal odbywa się poprzez klawiszowe włączniki. W zależności od przeznaczenia można wyróżnić kilka rodzai włączników światła. Najczęściej spotykane i montowane włączniki jednobiegunowe, znajdują zastosowanie w zasileniu jednego obwodu. Może to być lampa na jedną żarówkę jak i żyrandol z kilkoma punkami świetlnymi. Aby żarówki na przykładowym żyrandolu można było wygaszać strefowo, a nie gasić je wszystkie z pomocą jednego przycisku, w tym wypadku zastosowanie znajdzie włącznik podwójny, zwany świecznikowym. W momencie kiedy chcemy sterować oświetleniem z kilku miejsc, dobrym przykładem jest tu dłuższy korytarz, konieczny okaże się włącznik krzyżowy.

Co to jest włącznik schodowy i jak działa

 Trudno wyobrazić sobie w pełni funkcjonalną instalację elektryczną, gdyby nie włączniki schodowe. Jak sama nazwa wskazuje, łącznik schodowy najczęściej montowany jest do oświetlenia przestrzeni klatki schodowej, na dwóch krańca schodów, na przykład na parterze przy pierwszym stopniu schodów i na pierwszym piętrze. Zadaniem włącznika schodowego jest możliwość włączania i wyłączania tego samego oświetlenia, w opisywanym przypadku na parterze i piętrze. 

Jak podłączyć włącznik schodowy

Instalację elektryczna powinna wykonywać osoba z odpowiednimi uprawnieniami, jednak gdy wszystkie niezbędne przewody mamy doprowadzone do miejsc w których mają być montowane mechanizmy, przy niewielkiej dawce teorii możemy sami wykonać montaż włączników schodowych. Każdy producent osprzętu elektrycznego dołącza na opakowaniu schemat podłączenia włączników, bądź jest on wytłoczony na samym mechanizmie.

Jakie są rodzaje włączników schodowych.

 Oprócz podstawowego pojedynczego włącznika schodowego, występuje również podwójny włącznik schodowy, podobnie jak włącznik świecznikowy służy do strefowego wyłączania i załączania oświetlenia, jeśli na klatce schodowej mamy większą ilość punktów świetlnych. Nie może też zabraknąć podziału na sposób montażu, ponieważ jesteśmy w stanie wyodrębnić serie osprzętów, w których występuje natynkowy włącznik schodowy oraz serie z podtynkowymi łącznikami. Włącznik natynkowy schodowy najczęściej będzie stosowany w przestrzeniach gospodarczych, przy wejściach do piwnicy, lub tam gdzie instalacja elektryczna prowadzona na murach.

 

Największy wybór pod względem kształtu oraz kolorystyki kontaktów schodowych oferują serie osprzętu podtynkowego. Znajdziemy tu na przykład włącznik schodowy simon 54 do którego istnieje możliwość dobrania ramki wykonanej z betonu, szkła, metalu, lub tworzywa sztucznego. Klasycznych rozwiązań znajdziemy, montując włącznik schodowy Ospel z serii Akcent, jego mechanizm jest zintegrowany z ramką, dodatkowo posiada on ponadczasowy kształt. Wskazaną funkcjonalnością jest, aby wyłącznik klatkowy posiadał podświetlenie. Włączniki z podświetleniem poprawiają w nocy orientację a tym samym przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w okolicach schodów.