Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Szczegółowe informacje - Polityce Prywatności

zamknij
Marki
Filtruj według
Producent
więcej... mniej
Cena
Filtruj

Ograniczniki przepięć

Ochronniki przepięć z atestem

Ograniczniki przepięć nazywane również ochronnikami przepięć lub ze względu na swoją budowę warystorem, to urządzenia stworzone do ochrony przed przepięciami, do których może dojść podczas wyładowań atmosferycznych lub w efekcie załączania/wyłączania nieobciążonej linii napowietrznej. Przepięcia takie mogą spowodować kosztowne zniszczenia sprzętów domowych RTV i AGD lub innych podłączonych do instalacji elektrycznej. Chociaż nie istnieje system w pełni zabezpieczający przed przepięciami, możemy go w znacznym stopniu zminimalizować. Ochronniki przepięć zbudowane są z iskierników i warystorów. Aby zapewnić ochronę instalacji ochrona przepięciowa musi być zbudowana kaskadowo czyli składać się z kilku stopni ochrony. Podłączenie ogranicznika przepięć minimalizuje skutki wyładowań atmosferycznych, które działają destrukcyjnie między innymi na sprzęt elektryczny gospodarstwa domowego. Do instalacji o niskim napięciu, takim do 1000V wyróżniamy cztery klasy ograniczników, w naszym kraju stosowane dawniej były oznaczenia A, B, C, D. Z tym, że ogranicznik napięcia typu A stosowany jest do linii napowietrznych niskiego napięcia.


Typy ograniczników przepięć

Typy ochronników do zastosowań domowych

Ogranicznik przepięć B typu 1 (lub dawna klasa B) chroni przed napięciami o wysokiej wartości powstającymi przy wyładowaniach atmosferycznych.
Ogranicznik typu C 2 (dawna klasa C) ogranicza przepięcie do wartości 1-1,5 kV. Ochronniki najczęściej montowane są hybrydowo w domowych rozdzielniach, na przykład ogranicznik przepięć B+C. Dodatkowo pod gniazdkami, gdzie podłączane są urządzenia wrażliwe na przepięcia, można dodatkowo zastosować ogranicznik przepięć klasy d typu 3 . Najbardziej popularną stosowaną kombinacją jest ochronnik b c.
W ofercie naszego sklepu dostępne są ograniczniki przepięć na przykład firmy VCX, która posiada w ofercie szeroką gamę ochronników modułowych. W każdym opakowaniu znajdziemy również schemat podłączenia ogranicznika przepięć.