Umieszczenie gniazdka elektrycznego we właściwym miejscu wydaje się prostym zadaniem, ale tak nie jest. Należy pamiętać o wielu rzeczach, takich jak rodzaj obudowy gniazdka, wysokość, oraz istniejące okablowanie. 

Zaplanuj rozmieszczenie gniazdek przed rozpoczęciem prac

Jeśli planujesz nową rozbudowę, przebudowę strychu lub całkowitą renowację, plany dotyczące oświetlenia, gniazdek i innych kwestii elektrycznych nie powinny zostać pozostawione do czasu rozpoczęcia prac budowlanych. Ponowne okablowanie już ukończonego domu jest zupełnie inne, a porady tutaj pomogą Ci zrozumieć, co musisz wziąć pod uwagę. Planowanie układów elektrycznych powinno być jedną z pierwszych czynności, podczas prac renowacyjnych czy budowlanych.

Przejdź się po wnętrzu i zdecyduj, gdzie gniazdka mogą być konieczne

Przyjrzenie się miejscom, gdzie potrzebujesz gniazdek i źródeł światła, nie wspominając o wszystkich rzeczach zasilanych elektrycznie, których być może nie brałeś pod uwagę, może być zdumiewające. Z tego powodu architekt lub projektant może być nieoceniony w tym elemencie planowania. Ale dobrze jest mieć listę swoich konkretnych potrzeb, aby umieścić w każdym pomieszczeniu wystarczającą ilość gniazdek w odpowiednich miejscach, aby Twoje życie później było przyjemne i funkcjonalne.

Zewnętrzne gniazdka elektryczne

Gniazdko elektryczne w ogrodzie zawsze się przydaje. Możesz podłączyć wiele rodzajów urządzeń, takich jak radio, lampka ogrodowa, czy ozdoby świąteczne. Do użytku na zewnątrz dostępne są specjalne wodoodporne gniazdka elektryczne. Oznacza to, że gniazdo jest chronione przed deszczem i innymi złymi warunkami pogodowymi. W przeszłości były dostępne tylko w kolorze szarym, obecnie dostępne są również w kolorze białym i czarnym. Do wyboru jest również możliwość instalacji natynkowej lub podtynkowej.

Bezpieczne odległości w łazience

Jeśli potrzebujesz prądu i światła w łazience, musisz stworzyć kilka wirtualnych stref bezpieczeństwa. Gniazdko elektryczne obok wanny jest bardzo niebezpieczne. Przepisy ogólne dotyczące instalacji elektrycznych wymagają minimalnej odległości 60 cm między gniazdkami elektrycznymi a wanną, prysznicem i umywalką. Dodatkowo obwód ten musi być zabezpieczony wyłącznikiem różnicowym 30mA.

 

Liczba gniazdek elektrycznych

Upewnij się, że instalujesz dużo gniazdek elektrycznych, zwłaszcza w przypadku nowej konstrukcji. Dodatkowy koszt gniazda jest znikomy dla frustracji, którą poczujesz później, jeśli okaże się, że masz ich za mało. Spróbuj więc z wyprzedzeniem oszacować liczbę i rodzaj urządzeń elektrycznych, których będziesz używać w pomieszczeniu.

Kuchnia

 • Urządzenia mobilne, takie jak ekspres do kawy, czajnik, blender, radio, ładowarka do telefonu
 • Urządzenia stacjonarne, takie jak zmywarka, kuchenka mikrofalowa, lodówka

Salon

 • Zestaw telewizyjny
 • Odtwarzacz DVD lub Blu-ray
 • Sprzęt stereo
 • Gry na konsolę
 • Cyfrowy tv box
 • Lampy stołowe, lampy stojące

Sypialnia

 • Lampy stołowe, lampa stojąca
 • Miejsce do ładowania smartfona, tabletu po obu stronach łóżka

Biuro

 • Komputer, laptop
 • Drukarka
 • Lampy biurkowe
 • Głośniki z osobnym zasilaczem

Ponadto należy pamiętać, że mogą istnieć inne zastosowania, które wymagają gniazdka elektrycznego, takie jak gniazdko elektryczne przy stole w jadalni, czy łatwo dostępne gniazdka elektryczne do odkurzacza.

Instalacja pozioma lub pionowa

Gniazda elektryczne podwójne (lub potrójne) mogą być montowane poziomo lub pionowo. To jest osobisty wybór. Weź pod uwagę fakt, że niektóre wtyczki mogą blokować gniazda pod spodem, jeśli zostaną zamontowane pionowo. Nie zapomnij też w przypadku poziomych gniazdek elektrycznych pozostawić dołączone przegrody.

8 gniazd na jeden obwód

Każdy obwód jest ograniczony do 8 gniazd. Podwójne gniazdko elektryczne liczy się jako jedno gniazdko. Głównych odbiorców energii elektrycznej, takich jak kuchenka elektryczna, najlepiej umieścić we własnym, oddzielnym obwodzie.