Żarówki tradycyjne
Żarówki tradycyjne
Choć innowacyjne i nowoczesne rozwiązania często bywają efektowne i potrafią wywołać prawdziwy efekt „WOW”, czasami lepiej jest wybrać coś, co się zna. Co więcej, wcale nie musi być to nieatrakcyjne. Żarówki tradycyjne na pewno doskonale spełnią swoje zadanie, a dodatkowo świetnie będą się prezentowały — minimalistycznie i tradycyjnie. W sklepie internetowym Interblue dostępnych jest ponad 20 różnych żarówek tradycyjnych. Wśród nich można znaleźć żarówki do maszyn do szycia, komplet kolorowych żarówek choinkowych, żarówki samochodowe i wiele, wiele innych. Warto zapoznać się z ofertą żarówek tradycyjnych na interblue.pl, ponieważ znaleźć tam można niemal każdą potrzebną żarówkę!
Żarówki starego typu
Żarówki tradycyjne należą do najstarszych elektrycznych źródeł światła. Do nie tak dawna były najczęściej wykorzystywanym źródłem światła znajdującym zastosowanie w gospodarstwach domowych, przemyśle, obiektach handlowych lub w budynkach użyteczności publicznej. Działanie żarówki starego typu opiera się na przepływie prądu przez trudno topliwy drut, najczęściej wolfram umieszczony w szklanej bańce wypełnionej gazem. Włókno osiągając wysoką temperaturę emituje światło.
Rodzaje klasycznych żarówek
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem starej żarówki jest żarówka z bańką w kształcie gruszki typu A z trzonkiem E27 określany jako gwint normalny. Wytwarzane są w dwóch odmianach: z bańką przeźroczystą i mleczną. Żarówka żarnikowa z bańką mleczną dla niektórych użytkowników może być bardziej estetyczna. Ale główną jej zaletą jest to, że światło rozchodzi się bardziej równomiernie, przez co zmniejsza się efekt olśnienia. Żarówki małogabarytowe w kształcie świeczki i kuliste, najczęściej stosowane w oprawach dekoracyjnych posiadają gwint E14 powszechnie nazywany małym gwintem. Żarówki tradycyjne z gwintem E40, stosowane są w żarówkach dużej mocy, na przykład w oprawach latarni ulicznych. Gwint E10 posiadają żarówki stosowane najczęściej w latarkach. Zaletą żarówek żarowych jest dość wierne oddawanie kolorów, możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur wahającym się od -30 do +90, co sprawia, że mogą być stosowane w oświetleniu lodówek, zamrażarek, okapów, piekarników. Do ich produkcji nie są wykorzystywane substancje szkodliwe.
Cechy i zastosowanie żarówek tradycyjnych
Żywotność tradycyjnych żarówek wynosi około 1000 godzin i w głównej mierze zależy od częstotliwości włączeń. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej od 1 września 2009 do 2012 roku począwszy od żarówek 100 watowych trwał proces proces przekwalifikowania żarówek energochłonnych, głównie tradycyjnych żarowych na żarówki specjalistycznego przeznaczenia. Od tego czasu na opakowaniu każdej żarówki musi widnieć takie ostrzeżenie oraz inna nazwa typu: żarówka wysokotemperaturowa, żarówka wstrząsoodporna lub przemysłowa.