Domowa instalacja elektryczna, to jeden z ważniejszych etapów inwestycji, jakim jest budowa wymarzonego domu. Przed przystąpieniem do jej realizacji warto zastosować się do kilku wskazówek, które pomogą nam uniknąć błędów, które mogą być bardzo odczuwalne w codziennym życiu. Zaczynając od serca całej instalacji, która mieści się w rozdzielnicy elektrycznej, warto zakupić nieco większą rozdzielnię, tak aby w przyszłości możliwa była ewentualna rozbudowa, np. o elementy inteligentnego domu. Tablica rozdzielcza powinna być zamontowana w miejscu, gdzie dostęp do niej nie będzie utrudniony. Przewody podprowadzone do rozdzielni powinny posiadać osobne zasilanie dla gniazd i oświetlenia. 

Jak rozplanować gniazdka i oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach.

Najczęstszym błędem przy projektowaniu instalacji elektrycznej, jest zbyt mała ilość gniazd i punktów świetlnych. Wiąże się to później z koniecznością stosowania przedłużaczy i rozgałęźników. Dobrym sposobem na rozplanowanie rozmieszczenia gniazdek elektrycznych i światła, jest wstępne zaprojektowanie urządzenia wnętrz, na przykład rysując kredą na ścianach. Daje nam to wizualny obraz przyszłej aranżacji wnętrz, a co za tym idzie możliwości praktycznego rozmieszczenia oraz zapotrzebowania na punkty energii i oświetlenia. Przy planowaniu rozmieszczenia prądu w domu, dla poszczególnych pomieszczeń, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Korytarz lub przedpokój, powinien być wyposażony w włącznik krzyżowy, który umożliwi nam sterowanie światłem z obu końców korytarza. Kuchnia, to pomieszczenie, w którym pracuje wiele urządzeń, wymagających dużo prądu. Na etapie projektowania, trzeba pomyśleć o przewodzie do płyty indukcyjnej, jego przekrój powinien mieć 5x2,5mm2 ,dla zasilania trójfazowego. Do zasilania 230 V kabel do płyty indukcyjnej , należało by zastosować przewód 3x4mm2. Piekarnik również powinien zostać wyposażony w osobny przewód zasilający. Salon będzie posiadał największą liczbą gniazdek i włączników. Zazwyczaj są to duże przestrzenie, gdzie jeden żyrandol do salonu jest niewystarczający. Dlatego oświetlenie punktowe w salonie ze względu na różne funkcje jakie pełni w życiu codziennym, spełni się najlepiej. Telewizor smart, wieża HiFi, to dodatkowa elektronika do której niezbędne okaże się gniazdo RJ45  a do podłączenia kolumn gniazdo głośnikowe.

Projektując instalację elektryczną nie należy zapominać również o ogrodzie. Doprowadzając prąd na zewnątrz kablem ziemnym, będziemy w stanie przyłączyć oświetlenie ogrodowe lub wyposażyć garaż w elektryczność.

Jakie przewody do instalacji w domu.

Po rozplanowaniu rozmieszczenia punktów z gniazdami i oświetlenia oraz innych mediów, należy zadbać o właściwy dobór okablowania. Jest to bardzo istotna sprawa, jeśli chodzi o prawidłową i bezawaryjną prace całej instalacji. Standardowo stosowane przewody elektryczne do domu posiadają odpowiednio do oświetlania przekrój 1,5 mm2 , natomiast do zasilania gniazd 2,5mm2. Podejście to jednak, jest zbyt ogólnikowe, dobór przekroju kabli i przewodów, powinien być dostosowany do przewidywanego obciążenia w danym pomieszczeniu. Takie podejście pozwoli na uniknięcie nadmiernego obciążenia, co mogło by skutkować zadziałaniem bezpieczników i odcięciem prądu. W sytuacji zastosowania bezpiecznika o zbyt dużym amperażu, izolacja okablowania mogłaby ulegać uszkodzeniom termicznym.

Zatem jakie przewody do gniazdek i oświetlenia mogą zostać użyte? Do układania wewnątrz pomieszczeń, najczęściej używa się przewody płaskie ydyp, na które bezpośrednio nakłada się tynk. Innym droższym rozwiązaniem, jednak wartym zastosowania w pomieszczaniach, gdzie tynk może być w przyszłości skuwany, jest kładzenie przewodów elektrycznych w peszlach. Rurki z przedowem elektrycznym zagłębione są w ścianie. Jeśli mamy zamiar doprowadzić energię elektryczną do garażu, lub zasilić oświetlenie ogrodowe, niezbędny okaże się kabel YKY.