Gniazda głośnikowe to osprzęt elektroinstalacyjny nad zakupem, którego warto się zastanowić. Na rynku istnieją pojedyncze gniazda pod głośniki, podwójne czy poczwórne gniazda głośnikowe. Mają one takie samo zastosowanie. Różnią się przede wszystkim estetyką i ilością wejść pod głośniki. Jeśli masz w domu więcej sprzętów wymagających podłączenia do gniazda głośnikowego warto zdecydować się na to o większej liczbie wejść. Montując jedno poczwórne gniazdo głośnikowe zaoszczędzasz więcej wolnej przestrzeni, a tym samym wykończenie twojego wnętrza będzie bardziej estetyczne i eleganckie.

Cena gniazd głośnikowych

Cena gniazd głośnikowych waha się w dosyć dużych granicach. Kosztują one od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Na ich cenę niewątpliwie ma wpływ ilość wejść oraz ich jakość. Warto jednak pamiętać, że te najdroższe przeznaczone są przede wszystkim do profesjonalnych sprzętów o dużej mocy. Jeśli jesteś posiadaczem nagłośnienia o przeciętnej mocy, przeznaczonego do użytku domowego w pokoju dziennym czy relaksacyjnym w zupełności powinno wystarczyć ci podtynkowe gniazdo głośnikowe raczej z tej niższej półki cenowej.

Sposób montażu gniazd głośnikowych

Zarówno podtynkowe, jak i natynkowe gniazda głośnikowe są tak samo korzystne jeśli chodzi o jakość dźwięku. Zdecydowanie bardziej eleganckim i estetycznym rozwiązaniem są głośnikowe gniazda podtynkowe. Dzięki temu, że wszystkie kable znajdują się w ścianie jest to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których zależy nam na pięknej aranżacji. Jedyną wadą podtynkowego montażu gniazd jest szerszy zakres prac związany z ich ewentualną wymianą w przypadku zmiany sprzętu audio. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku natynkowych gniazd głośnikowych. Ich montaż oraz ewentualna wymiana jest znacznie prostsza od gniazd podtynkowych, ale ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. Ze względu na to, że wszystkie kable są dostrzegalne dla oka rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w pomieszczeniu, gdzie zależy nam na surowym wyglądzie sprawiającym złudne wrażenie nie wykończonego.

Rodzaje podłączeń gniazd głośnikowych

Najczęściej stosowanym gniazdem o najszerszych możliwościach podłączenia jest gniazdo pod wtyki bananowe. Istnieją tutaj trzy możliwości podłączenia kabla głośnikowego. Poprzez widełki, wtyki bananowe oraz bezpośrednio przewodem głośnikowym bez izolacji. Innym rodzajem gniazd głośnikowych jest gniazdo pod wtyki typu szpilka. Stosowane jest najczęściej do systemów audio o małej mocy mocy i małym przekroju przewodu głośnikowego ze względu na małą powierzchnię styku. Zaślepka terminalu działa za pomocą sprężynek. Przewód można podłączyć bezpośrednio bądź tez za pomocą specjalnych wtyków typu szpilka. Kolejnym gniazdem głośnikowym są gniazda speakON. Charakteryzuje się one pewnością i szybkością połączenia, dzięki systemowi mocowania QuickLock.