W dzisiejszych czasach otacza nas praktycznie wszędzie sprzęt elektroniczny w postaci komputerów, telewizorów i innych urządzeń elektrycznych, czasem bardzo czułych na nagłe skoki napięcia. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z takiego typu zagrożenia lub je po prostu bagatelizuje. Skutki takiej niewiedzy lub celowego zaniedbania mogą być dla naszego sprzętu tragiczne i skończyć się kosztowną naprawą lub wymianą. Tymczasem aby zapobiec lub zminimalizować nieszczęśliwe następstwa zdarzeń, jakimi są nagłe skoki napięcia na przykład w domu, wystarczy niewielka inwestycja i zakup listwy antyprzepięciowej.

Jakie są różnice między listwą antyprzepięciową a listwą filtrującą?

Pierwszym krokiem przed zakupem listwy przeciwprzepięciowej jest dokładne rozeznanie się w asortymencie oferowanym przez dany sklep. Na rynku występują dwa rodzaje listw: łatwo jest pomylić na pierwszy rzut oka z bardzo podobnie wyglądającą listwą filtrującą, która praktycznie nie stanowi żadnej ochrony przed skokami napięcia. Można powiedzieć, że listwa filtrująca jest lepszym typem przedłużacza elektrycznego, która posiada dodatkowy bezpiecznik oraz zestaw kondensatorów. Dobra listwa zasilająca przeciwprzepięciowa w swojej budowie posiada szereg zabezpieczeń, aby uchronić lub zminimalizować skutki skoków napięcia lub uderzenie pioruna. Pierwszą linią zabezpieczeń jest warystor, który absorbuje energię, oprócz nich stosuje się także bezpieczniki topikowe i diody transilowe, charakteryzujące się szybszym czasem reakcji.

Listwa antyprzepięciowa – jaką wybrać?

W zależności od tego, co dana listwa z bezpiecznikami ma zasilać należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Chcąc kupić listwę antyprzepięciową do telewizora lub listwę do komputera należy sprawdzić najpierw maksymalne obciążenie dla wszystkich gniazdek, z jakim może ona pracować. Listwa przepięciowa z warystorem w przypadku zbyt dużego napięcia, absorbuje energię i odłącza urządzenie, parametr ten wyrażany jest w dżulach. Zaleca się, aby listwa z warystorem posiadała przynajmniej 400-500J. Dobra listwa antyprzepięciowa posiada także filtry RFI/EMI tłumiące zakłócenia powstające w wyniku emisji fal radiowych i elektromagnetycznych.

Rodzaje listw przepięciowych.

Producenci listw antyprzepięciowych tacy jak ACAR, ARMAC posiadają w swojej ofercie listwy o różnej ilości gniazd. Popularne są listwy zasilające z 5 i 8 gniazdami do których można bezpiecznie podłączyć urządzenia z bolcem uziemiającym takie jak żelazka, lodówki, komputery czy telewizory.

Dodatkowo na takiej listwie znajdują się gniazda z płaską wtyczką bez uziemienia. Listwa przepięciowa wyposażona jest w wyłącznik z diodą , który odcina prąd we wszystkich gniazdach. W zależności od modelu długość kabla zasilającego może być różna, przeważnie jest to przedział od 1.5 do 5 metrów. Listwy antyprzepięciowe 5 metrowe ułatwiają podpięcie sprzętów na większej przestrzeni, a listwy z kablem 3 lub 1,5 metrowym sprawdzą się w małych pokojach czy niewielkich pomieszczeniach biurowych. Listwy do komputera czy listwy do drukarek mogą występować w różnych kolach np. jak czarne, szare lub białe listwy zasilające sprzęt komputerowe.