Chcąc oświetlić na swojej posesji podjazd, budynek gospodarczy, ogród czy dom dla poprawy widoczności, ale też dla zwiększenia bezpieczeństwa przed nieproszonymi gośćmi, bardzo często wykorzystywane są naświetlacze LED 230V, które bardzo szybko wypierają tradycyjne halogeny. Głównym powodem zmiany tych trendów jest większa żywotność diod LED, ale przede wszystkim ich energooszczędność.

Jaki halogen LED wybrać?

Wybór naświetlacza LED w przypadku wymiany halogenów na LED lub przy zakupie nowego urządzenia powinien być przemyślany, aby urządzenie było w pełni funkcjonalne i służyło nam prawidłowo przez długi czas. Pierwszym parametrem, jaki powinniśmy brać pod uwagę, i który jest zazwyczaj wyszczególniony na opakowaniu jest moc naświetlacza LED. Im większa moc tym oczywiście większe zużycie prądu, ale też jaśniejsze światło, którego strumień światła podawany jest w lumenach. Znając te dwa parametry jesteśmy w stanie orientacyjnie porównać moc urządzenia z tradycyjnym halogenem, mnożąc liczbę lumenów przez ilość watów, a cały wynik dzieląc przez 10. Przykładowo chcąc oświetlić wjazd do garażu z pewnością wystarczy naświetlacz LED 20W, do podświetlania budynku lub zaakcentowania walorów architektonicznych konstrukcji, czy podświetlenia witryny sklepowej naświetlacz LED 10W spełni swoją rolę. Większą mocą muszą dysponować halogeny LED oświetlające podwórka, parkingi, obiekty i place wielkopowierzchniowe. Na rynku znajdziemy mocne naświetlacze LED, których poziom strumienia świetlnego sięga ponad 8 000 lm.

Oprócz halogenów montowanych na stałe znajdziemy też naświetlacze LED przenośne małe i mobilne źródła światła z poręczną podstawką i uchwytem idealne przy drobnych naprawach, wszędzie tam gdzie trzeba doświetlić jakiś element. Do większych prac remontowych, budowlanych sprawdzi się halogen roboczy LED, tego typu urządzenie posiada stabilny statyw, dzięki któremu możliwa jest regulacja padania światła.

Ciepła, zimna czy neutralna czyli jaka barwa światła dla naświetlacza LED?

Bardzo często barwa światła jest bagatelizowana i nie brana pod uwagę przy zakupie naświetlacza, jednak odgrywa ona dużą rolę w praktyce, zaraz obok natężenia światła. Można wyróżnić trzy barwy: ciepłą, neutralną oraz zimną. Im chłodniejsza barwa tym odczuwalność natężenia światła jest większa. Warto więc uwzględnić barwę światła do miejsca przeznaczenia zewnętrznego halogenu LED. Dlatego barwa zimna w naświetlaczach będzie przydatna tam, gdzie jest potrzebne wyraźne światło np. przy oświetlaniu materiałów reklamowych lub na hali produkcyjnej. Barwa ciepła naświetlacza sprawdzi się tam, gdzie mniejsze znaczenie ma ilość światła, czyli przy podświetlaniu elementów architektonicznych, ścieżek w ogrodzie. Neutralna barwa najbardziej oddaje rzeczywiste kolory i jest najbardziej zbliżona do światła naturalnego, dlatego naświetlacze LED z neutralną barwą światła są najbardziej uniwersalne.

Naświetlacz z czujnikiem ruchu czy bez czujnika?

Oprócz standardowych halogenów LED dostępne są naświetlacze z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Wbudowany w naświetlacz czujnik zmierzchu i ruchu PIR po wykryciu zmiany temperatury w obszarze jego zasięgu załączy oświetlenie po zapadnięciu zmroku. Dodatkowo jesteśmy w stanie określić czas świecenia oraz czułość urządzenia.

Naświetlacze z czujnikiem ruchu znajdą na pewno zastosowanie przy oświetleniu obszaru wokół domu na przykład chodnika, wejścia do domu i wszędzie tam gdzie nie jest potrzebne stale włączone oświetlenie. Pozwalają one na zaoszczędzenie energii elektrycznej ale też pełnią rolę ostrzegawczą informując, jeśli ktoś znajdzie się na naszej posesji. Ciekawą alternatywą dla naświetlaczy LED 230V solarne naświetlacze LED.

Chociaż nie są w stanie wygenerować tak dużej mocy, co halogeny zasilane prądem sieciowym, to nie potrzebują okablowania, można je zamontować praktycznie wszędzie. Naświetlacze solarne z czujnikiem ruchu potrafią świecić nieprzerwanie aż do 6 godzin.