Diody LED mają imponujący czas życia, jest to prawie 20 lat, a co najważniejsze są bardzo opłacalne. Jeśli tylko chcesz, wiedz, że bardzo łatwo przejść na diody LED. Te żarówki poczyniły znaczne postępy w ciągu ostatnich kilku lat. Ciepłe lekkie żarówki LED, a co za tym idzie światło, cieszy nas jak nigdy wcześniej.

Odmiany ciepła żarówek LED

Ponieważ jest wiele odmian żarówek LEDowych, wybór diody różni się zupełnie od wyboru żarówki, do którego się pewnie przyzwyczaiłeś. Dowiedz się, co musisz wiedzieć o wyborze odpowiednich żarówek LED.

Lumeny, nie Vaty

Zapomnij co wiesz na temat zwykłej żarówki i nie staraj się do końca porównywać zwykłej żarówki do żarówki LED. Podczas zakupów żarówek prawdopodobnie szukasz Watów, bo pewnie świadczy to o tym, jak bardzo jest jasna żarówka. Jasność diody LED jest jednak nieco inna. W przeciwieństwie do powszechnej opinii, moc nie jest wskaźnikiem jasności, ale jest ilością energii, jaką żarówka potrzebuje, by oddać prawidłowe światło. Dla żarówek istnieje zależność pomiędzy ilością Wat, a jasnością. Dla diod LED, Wat nie jest wskaźnikiem jasności żarówki. W końcu chodzi nam, by czerpać mniej energii.

Prosty przykład:

żarówka LED o porównywalnej jasności do żarówki o mocy 60 W, będzie posiadać tylko 8 do 12 W.

Nie przejmujmy się jednak matematyką. Nie możemy stale przeliczać żarówek, na żarówki LED. Mamy całkiem inny pomiar, którego będziemy stale używać, czyli lumenów.

Poznaj Lumeny

Lumen (lm) jest rzeczywistym pomiarem jasności dostarczanym przez żarówkę i jest liczbą, którą należy szukać przy zakupie diod LED. Poniżej znajduje się wykres pokazujący przeliczanie wat a lumen, na żarówki i diody LED.

Jak widać na wykresie powyżej, żarówka może przyciągnąć do pięciu razy większej liczby watów dla tej samej liczby lumenów.

Wybór odpowiedniej diody LED

Zawsze możesz liczyć na żarzące się ciepłe, żółtawe odcienie. Ale diody LED są dostępne w szerokiej gamie kolorów.

Żarówki LED są w stanie wyświetlać imponujący zakres kolorów, od purpurowego do czerwonego, aż po pasmo białych i żółtych. Jeśli chodzi o dom, prawdopodobnie szukasz czegoś podobnego do światła, które wytwarzają żarówki.

Popularne kolory dostępne dla diod LED to "ciepła" lub "zimna" i "neutralna".

Ciepła biała i miękka biała wytwarza żółtą barwę, zbliżoną do żarówek. Kelvin (K) jest jednostką temperatury barwowej i stanowi określenie barwy światła, czyli odcienia bieli.

Im niższa liczba, tym cieplej (żółta). Chcąc ułatwić Ci wybranie odpowiedniej barwy wyobraź sobie skalę od 1000K , będzie to kolor czerwony, do 10.000K, czyli kolor niebieski. Wyobraź zatem sobie, że temperatura barwowa na poziomie 3000K odpowiada barwie ciepłej białej, a im wyżej skali tym barwa światła będzie chłodniejsza.

Jakiej barwy użyć w domowych pomieszczeniach?

Chcąc ułatwić Ci wybór odpowiedniego źródła światła, przygotowaliśmy dla Ciebie schemat.

  • Barwa ciepła - pokój dzienny, sypialnia, przedpokój, korytarz
  • Barwa neutralna - kuchnia, łazienka, biuro, sklep, galeria handlowa
  • Barwa zimna - magazyny, hale produkcyjne, centra handlowe, wnętrza awangardowe

Nie musisz trzymać się sztywno reguł. Liczą się indywidualne uwarunkowania, oraz to jak chcesz, aby wyglądał Twój dom lub biuro. Wiedz, że barwy światła możesz ze sobą mieszać. Wybór całkowicie należy do Ciebie. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na naszą pomoc.