Żarówki LED to dziś najczęściej wykorzystywane źródło światła w gospodarstwach domowych, obiektach użyteczności publicznej czy w komercyjnych punktach. Technologia LED z powodzeniem zastępuje tradycyjne żarówki, które obecnie znajdują zastosowanie jako specjalistyczne żarówki. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż pobierają o kilkadziesiąt procent mniej energii. Dodatkową zaletą jest też żywotność oświetlenia LED, które potrafi świecić do 25 tysięcy godzin w porównaniu do żarówki tradycyjnej, której czas pracy w największym stopniu zależy od częstotliwości włączeń i jest to około tysiąca godzin.

Jak dobrać żarówkę LED?

Kilkadziesiąt lat obecności na rynku żarówek tradycyjnych przyzwyczaiło klientów do światła emitowanego przez żarówki wolframowe. Chcąc przejść na energooszczędne żarówki LED, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów, które charakteryzują źródła światła LED. Dobierając oświetlenie ledowe musimy między innymi zdecydować, jakiej temperatury barwowej ma być. Rozróżniamy trzy główne zakresy temperatury barwowej jaką może świecić żarówka led: ciepła, zimna i neutralna. Wybór barwy światła LED zależy od pomieszczenia i zastosowania. Kolejną ważną cechą jest współczynnik oddania barw CRI, który informuje o odwzorowaniu. I tak zwykła klasyczna żarówka posiada maksymalną wartość CRI, czyli 100. Żarówki energooszczędne LED mają luki w widmie światła i dlatego ich CRI nie jest maksymalne. Dobre żarówki LED posiadają współczynnik CRI większy od 80.

Jak wybrać i obliczyć moc żarówki LED?

Wycofywane tradycyjne żarówki miały tą zaletę, że kupujący patrząc jedynie na moc żarówki wiedział jak jasno będzie ona świeciła. Niestety kupując lampę LED lub żarówkę wykonaną w technologii LED, ten schemat już nie działa z prostego faktu, iż są to energooszczędne źródła energii i ich moc jest o kilkadziesiąt procent mniejsza. Dobór oświetlenia LED, tak aby posiadał podobną jasność do żarówek wolframowych zależy od wartości emitowanego światła, liczonego w lumenach oraz barwy światła, której jednostką jest Kelwin. Producenci, aby ułatwić dobór żarówki na opakowaniu informacyjnie umieszczają moc żarówki led i jego starego odpowiednika tradycyjnej żarówki.

Chcąc samemu określić jaki zamiennik starej żarówki jest nam potrzebny, wystarczy podzielić przez 10 moc żarówki starego typu. Jednak takie obliczenia są tylko orientacyjne.

Moc żarówki starego typu / 10 = moc żarówki LED

Drugim sposobem jest porównanie strumienia świetlnego żarówek energooszczędnych LED z mocą starych żarówek. Poniżej podane są przykładowe wartości dla najbardziej popularnych żarówek LED z gwintem E27 z przeliczeniem lumenów na waty.

Strumień świetlny, a moc żarówki led - odpowiedniki

  • 3 W 250lm – 25 W

  • 4 W 320 lm – 30 W

  • 6 W 470 lm – 40 W

  • 12 W 1050 lm - 75 W

  • 15 W 520 lm – 100W