Podwójny włącznik światła wyposażony w dwa klawisze, potocznie nazywany włącznikiem świecznikowym. Najczęściej spotykany jest przy połączeniu większych żyrandoli z kilkoma żarówkami. Zamiast dwóch włączników pojedynczych, możliwe jest użycie jednego mechanizmu z dwoma klawiszami. Wtedy mechanizm włącznika świecznikowego, pozwala zależnie od potrzeby załączenie jednym klawiszem części żarówek, natomiast wciśnięcie drugiego klawisza włącznika zapali żarówki na całym żyrandolu. Innym zastosowaniem włącznika świecznikowego jest podzielenie oświetlenia w pomieszczeniu na kilka stref i sterowanie oświetleniem z jednego miejsca.

Jak podłączyć włącznik światła podwójny

Podłączenie wyłącznika podwójnego, powinno się odbyć z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić czy mamy odłączone napięcie. Sposób podłączenia podwójnego włącznika światła, jest zbliżony do podłączenia włącznika pojedynczego. Wybrany mechanizm łącznika świecznikowego montujemy w puszce montażowej, do której doprowadzone są trzy przewody. W nowszym budownictwie będzie to przewód fazowy, neutralny oraz ochronny. Zdarza się również, że przewód neutralny, pełni również funkcję przewodu ochronnego. Aby wyłącznik światła podwójny działał prawidłowo, należy podłączyć do niego przewód zasilający, oraz dwa przewody fazowe do zasilenia źródeł światła. Natomiast kable neutralny i ochronny łączymy razem w puszcze, najlepiej za pomocą złączek typu wago. Każdy włącznik świecznikowy posiada trzy zaciski na przewody. Zaciski na mechanizmach oznaczone są napisem lub wyżłobieniem w kształcie strzałki. Do zacisku ze strzałką skierowaną do wewnątrz mechanizmu włącznika podwójnego, podłączamy przewód fazowy zasilający. Natomiast do dwóch zacisków oznaczonymi strzałkami na zewnątrz, przewody, które będą włączały i wyłączały żarówki w żyrandolu.

Schemat podłączenia podwójnego włącznika światła

Ostatnim krokiem będzie, podłączenie lamy z puszką prądową. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z instalacją wyposażoną w 4 żyły wystarczy do każdej żarówki podłączyć przewód neutralny oraz fazowy. W starszym budownictwie można się spotkać z instalacją bez przewodu ochronnego podłączenie włącznika światła podwójnego, będzie wyglądać nieco inaczej. W tej sytuacji kabel neutralny podłączamy z kostką w lampie, z oznaczeniem na przewód ochronny, następnie mostkujemy go z zaciskiem neutralnym.

 Jaki włącznik podwójny wybrać

Obecnie producenci osprzętu elektroinstalacyjnego oferują bardzo szeroką gamę serii produktowych, w których możemy znaleźć włączniki podwójne światła. Poczynając od sposobu montażu, do wyboru mamy włączniki świecznikowe natynkowe, które doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach technicznych, garażach, lub miejscach gdzie nie ma możliwości poprowadzenia instalacji pod tynkiem.

Niektóre serie natynkowe oferują także podwójny włącznik światła o podwyższonym stopniu ochrony. Do do mu lub mieszkania włączniki świecznikowe wybierane są w formie podtynkowej. Dodatkową opcją, które mogą posiadać włączniki podwójne jest podświetlenie. Zazwyczaj źródłem podświetlenia jest teraz dioda led. Delikatne światło biegnące z włącznika ma za zadanie ułatwić nocą orientację.