Żarówki LED, jako energooszczędne źródła światła- hit czy mit?

LED-owe żarówki to nowoczesna technologia, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W porównaniu do tradycyjnych źródeł światła pomogą Ci zaoszczędzić znacznie więcej prądu. Żarówki led posiadają również o wiele dłuższą żywotność i dostępne są z różnym gwintem, mocą, barwą światła oraz jasnością. Porównując żarówki technologii led, a tradycyjne można zauważyć, że nieco różnią się one ceną, ale za to są dużo bardziej wydajne i pobierają mniej energii, a więc jest to zdecydowanie hit!

Rodzaj oświetlenia energooszczędnego- co musisz wiedzieć przed zakupem?

Do energooszczędnych źródeł światła oprócz żarówek led należą także świetlówki kompaktowe, które również charakteryzują się niewielkim zużyciem energii. Jednak pomiędzy tymi dwoma źródłami są pewne różnice. Żarówka LED świeci ciągłym światłem i zapala się od razu po włączeniu lampy. Świetlówki kompaktowe są niedrogim rozwiązaniem i uruchamiają się dłużej do pełnej mocy. Świetlówki posiadają różne typy trzonków i ilości pinów oraz oddają przyjemne, nierażące światło, jednak są bardziej szkodliwe dla środowiska, dlatego wybór żarówek led będzie bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Świetlówki kompaktowe spiszą się w pomieszczeniach, w których światło jest używane długo i często. Led-owe żarówki występują również w wersji ściemnialnej, z pilotem czy wielokolorowym światłem.

Dekoracyjne źródła światła

Dużym zainteresowaniem cieszą się również dekoracyjne żarówki led. Dostępne są w wersji o różnej mocy, kształcie czy trzonku. Tego typu żarówki doskonale prezentują się w oprawach, gdzie widoczne jest źródło światła np. lampa sufitowa Il Mio Rope Arthur firmy Polux. Dekoracyjne żarówki posiadają ozdobne filamenty w środku, które nadają im ciekawego charakteru. 

Parametry, na które warto zwrócić uwagę wybierając energooszczędne źródło światła

Wybierając oświetlenie energooszczędne trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

 • Moc- musi być odpowiednia do danej oprawy, w której chcemy zastosować żarówkę led. Ich moc jest niższa, jednak producent podaje zawsze odpowiednik tradycyjnej żarówki, na co również warto zwrócić uwagę. 

 • Strumień świetlny- inaczej natężenie światła, które wyrażane jest w lumenach (lm). Im więcej żarówka ma lumenów tym jej światło jest jaśniejsze. W tym przypadku ważne jest miejsce zastosowania żarówki.

 • Barwa światła- wyrażana jest w Kelwinach (K). Żarówka led może świecić ciepłym (3000K), neutralnym (4000K) lub zimnym białym światłem (6000K), które również dopasowujemy do pomieszczenia i własnych potrzeb. Najbardziej uniwersalną barwą jest neutralne białe światło, które jest przyjemne dla oczu- idealne do łazienki.

 • Gwint- musi być odpowiedni do rodzaju oprawy. Jest wiele rodzajów trzonków, najpopularniejszym z nich jest E27- tzw. duży gwint. Drugim znanym trzonkiem jest E14 zwany małym gwintem. Inne rodzaje trzonków to: GU10, G4, E40 (uliczne), G9, R7S (żarniki).

 • Kształt i wielkość- żarówki led posiadają różne kształty: bańka, kulka, świeczka, tradycyjna żarówka, reflektor, świetlówki kompaktowe CFL w kształcie spirali, itp. Warto także zwrócić uwagę na wymiary zakupowanego źródła światła, aby nie wystawało z oprawy. 

 • Cena oraz miejsce zastosowania- cena żarówki zależy od jej mocy, strumienia światła czy gwintu, a także producenta. Cena adekwatna jest do jakości źródła światła, dlatego czasem lepiej wybrać droższą żarówkę, o dłuższym czasie żywotności czy większej ilości lumenów. Ważne jest również dobranie źródła do pomieszczenia, w którym chcemy je zastosować- to już zależne jest od indywidualnych potrzeb. 

Zalety zastosowania żarówek i świetlówek led

Podsumowując, przedstawiamy zalety energooszczędnego oświetlenia:

 • energooszczędność= mniejszy rachunek za prąd

 • możliwość wyboru barwy światła i kształtu

 • dostępność w różnych kształtach

 • długa żywotność

 • pochodzenie od znanych marek

 • większa wydajność

 • świetlówki zużywają do 80% mniej energii