Stacja pogodowa służy do kontrolowania aktualnych warunków pogodowych, podobnie jak tradycyjny termometr - różnica polega na rozbudowanych funkcjach oraz parametrach jakie posiada stacja pogody. Urządzenie wyposażone jest w ekran oraz czujnik, który możemy zamontować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Tego typu urządzenia zastępują tradycyjne termometry, higrometry czy barometry. W ofercie naszego sklepu, jest szeroki wybór stacji pogodowych, od dwóch marek: EMOS oraz ORNO.

Jak działa stacja pogody?

Jak już wiemy, jest to urządzenie do pomiaru bieżących warunków atmosferycznych. Urządzenie posiada monitor oraz sensor, który ma za zadanie zebrać informację na zewnątrz lub wewnątrz (zależnie gdzie jest umieszczony), może być podłączony na kablu lub bezprzewodowy. Urządzenie przeważnie działa na zasadzie przesłania fal radiowych, oprócz warunków pogodowych stacja pokazuje, również jaka jest godzina, data, wilgotność powietrza oraz może przewidzieć opady deszczu lub śniegu. 

Zakres działa stacji pogodowej 

Tradycyjne modele mierzą temperatury od -20 do +50 stopni Celsjusza, lecz możemy się spotkać z modelami, które już od -10 nie wskazują temperatury, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z wytycznymi. Urządzenie może być błędne, mniej więcej o 0,5 stopnia. Modele bardziej profesjonalne ale również dostępne dla każdego, mogą zapisywać dane na monitorze, dzięki temu możemy analizować dane z różnych części dnia - odczytywanie danych, umożliwi podświetlany ekran, który jest w niemal każdych stacjach. 

 Parametry jakie pokazuje stacja pogody

Stacja pogody, jak sama nazwa wskazuje pokazuje temperaturę oraz wilgotność panującą zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz oraz datę i godzinę. Dodatkowo znajdziemy modele, które umożliwia nam zaobserwowanie ciśnienia atmosferycznego, to sprawia, że jest w stanie przewidzieć jaka może być pogoda za parę-paręnaście minut. Bardziej nowoczesne stacje wyposażone są w WI-FI, które służy do przesłania danych do aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Na rynku dostępne są stacje pogodowe, które mają zainstalowany projektor, który rzuca dane na dowolna powierzchnię. 

Stacja pogody czy termometr

Stacja pogody zdecydowanie wygrywa! Wyróżnia się nie tylko wieloma dodatkowymi funkcjami ale również wyglądem. Sam ekran sprawia, że urządzenie wygląda nowocześnie i designersko. Jednak jedynym minusem jest cena, stacje pogodowe są nawet kilka razy droższe od tradycyjnych termometrów. Jednak parametry jakimi dysponują stacje pogodowe, sprawiają, że warto dołożyć do solidnego urządzenia, które pomoże nam zweryfikować aktualna sytuacje pogodową.