Każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie chodzenia nocą po ciemnych schodach, gdy włącznik światła znajduje się albo na dole albo na górze klatki schodowej. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce w starym nieremontowanym budownictwie, gdyż współcześnie znane jest idealne rozwiązanie na ten niewielki, ale niezwykle denerwujący problem. Tym niezwykłym rozwiązaniem są włączniki schodowe i krzyżowe, mechanizmy znacznie ułatwiające codzienne życie.

Zastosowanie łączników schodowych

Włączniki schodowe to niezwykle wygodne rozwiązanie ,które swoje zastosowanie jak sama nazwa wskazuje znajduje przede wszystkim przy klatkach schodowych. Nie jest to jednak jedyne miejsce ich przeznaczenia. Możemy montować je wszędzie tam, gdzie chcemy mieć możliwość operowania światłem z dwóch różnych miejsc. Urządzenia te pozwalają na załączenie i wyłączenie oświetlenia jednocześnie na parterze jak i piętrze, bądź sypialni i korytarzu. Jeśli do dwóch wspomnianych wcześniej włączników chcemy podłączyć kolejny, a potem jeszcze następny w zależności od upodobań idealnym rozwiązaniem będzie włącznik krzyżowy. Montujemy go pomiędzy dwa włączniki schodowe, dzięki czemu możemy stworzyć dowolną ilość połączeń umożliwiających równoczesne włączanie świateł na różnych piętrach. Takie rodzaj włącznika umieszczany jest najczęściej na półpiętrze pozwalając w ten sposób operowanie oświetleniem klatki schodowej z dowolnego piętra.

Rodzaje włączników do sterowania światłem

Włączniki schodowe i krzyżowe różnią się między sobą ze względu na budowę, materiał oraz sposób montażu czy ilość klawiszy. Najczęściej spotykanymi włącznikami schodowymi są włączniki schodowe pojedyncze sterujące całym oświetleniem jednocześnie. Jeśli natomiast chcesz strefować swoje oświetlenie idealnym rozwiązaniem będą podwójne włączniki schodowe również cieszące się dużym zainteresowaniem. Wiele z nich wzbogaconych jest w mały element oświetleniowy w postaci niewielkiej łezki pozwalający na lokalizację przycisku na ścianie, kiedy w pomieszczeniu panuje ciemność. Ta niewielka dodatkowa funkcja jak się potem okazuje w praktyce jest niezwykle przydatna. Dzięki temu niewielkiemu punktowi osoby nie będące wcześniej w danym pomieszczeniu z łatwością mogą zlokalizować źródła światła i uruchomić włącznik z podświetleniem bez większych problemów.

Podtynkowe i natynkowe włączniki schodowe oraz krzyżowe

Jeśli chodzi o wygląd włączników schodowych dostępne są w różnych, kolorach i wzorach dzięki czemu każdy może dobrać coś odpowiedniego dla siebie. Wyłączniki światła różnią się między sobą również pod względem montażu oraz stopniem szczelności. Natynkowe włączniki hermetyczne idealnie sprawdzą się do pomieszczeń narażonych na kurz czy obecność wilgoci. Dobrze sprawdzą się zatem w piwnicach czy praniach. Jeśli natomiast zależy ci na eleganckim rozwiązaniu do domu idealne będą podtynkowe włączniki schodowe. Mimo, iż jest to niewielki detal wnętrza warto pamiętać o tym, że diabeł tkwi w szczególe i nawet najmniejszy element wystroju (bo przecież włącznik schodowy to nie tylko funkcjonalny mechanizm) jest w stanie popsuć całą efektowną aranżację. Warto przypomnieć również,że włączniki schodowe mogą występować również w modułach łączonych ze sobą efektownymi ramkami dającymi możliwość tworzenia różnych kombinacji rozmieszczenia mechanizmów łącznikowych w Twoim mieszkaniu.