Ogranicznik przepięć jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie, które ma za zadanie ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych, poprzez ograniczenie nadmiernego napięcia, które chwilowo może zaistnieć w instalacji elektrycznej. Zjawisko takie może powstać, najczęściej na wskutek wyładowań atmosferycznych, podczas awarii sieci energetycznej, pracami łączeniowymi lub rozłączeniowymi na nieobciążonej linii energetycznej. Zaistnienie takiej sytuacji, bez odpowiedniego zabezpieczania w postaci bezpiecznika przepięciowego, prowadzi do trwałego uszkodzenia wrażliwego na skoki napięcia sprzętu elektronicznego, np. w gospodarstwie domowym czy w firmie.

Zasada działania i budowa ochronnika przepięciowego

Wyłącznik przepięciowy najczęściej ma budowę modułową, ze złączem na szynę TH35, tak aby bez problemu można było go zamontować w skrzynce rozdzielczej. W zależności od klasy ochronnika przepięć, które to zostaną przedstawione później. Do ich budowy zostają wykorzystane różniące się od siebie elementy, których wspólnym mianownikiem jest odprowadzanie np. po uderzeniu pioruna nadmiarowego prądu do ziemi.

I tak ogranicznik przepięć klasy skonstruowany jest z iskiernika, w skład którego wchodzą dwie elektrody, izolowane elektrycznie przez powietrze.

Ogranicznik przepięć klasy C w swojej budowie zawiera warystor, rodzaj opornika. W przeciwieństwie do ogranicznika typu B, ochronnik przepięciowy C jest w stanie wychwycić skoki napięcia o niższym potencjale.

 

 

Ograniczniki przepięć i ich rodzaje.

Powyżej do omówienia budowy ograniczników, została użyta klasyfikacja według niemieckiej normy VDE. Zamiennie potocznie bezpieczniki przepięciowe posiadają oznaczenia typu 1,2 lub 3.

Ochronnik przepięciowy B (typu 1) przeznaczony jest do rozładowywania dużych udarów najczęściej pochodzących od uderzeń pioruna.

Ochronnik przepięciowy C (typu 2) montowany najczęściej w rozdzielnicy przed wyłącznikiem prawicowonarodowym

Ochronnik przepięciowy B C hybrydowy ogranicznik, ma za zadanie uzupełniać się nawzajem. Ze względu na swoją budowę może ucinać, ograniczać napięcie lub łączyć obie funkcjonalności.

Ogranicznik przepięć klasy D służy do bezpośredniej ochrony urządzeń, bardzo czułych na przepięcia. Instaluje się je zazwyczaj bezpośrednio w puszcze montażowej za gniazdkiem, do którego będą podłączane urządzenia elektroniczne.

W ostatnim czasie bardzo popularne instalacje fotowoltaiczne, również narażone są na wyładowania atmosferyczne i przepięcia. Dlatego do tych systemów przeznaczony jest dedykowany ogranicznik przepięć do paneli fotowoltaicznych. Ochronniki tego typu umożliwiają zabezpieczenie po stronie DC.