Posiadając odbiornik telewizyjny z instalacją satelitarną, naziemną cyfrową lub po prostu chcąc posłuchać radia w odbiornikach wymagających zewnętrznej instalacji antenowej, niezbędny okaże się montaż gniazda antenowego, tak aby cała instalacja antenowa w domu wyglądała profesjonalnie i nie odróżniała się od reszty włączników i gniazd elektrycznych w naszym domu lub biurze. Na rynku dostępna jest szeroka gama osprzętu elektroinstalacyjnego takich producentów jak KARLIK, KONTAKT SIMON, OSPEL, którzy mają w swojej ofercie całe serie osprzętu różniące się między sobą kolorem, kształtem czy jakością wykonania.

Jak zamontować gniazdo antenowe?

Nie bez znaczenia pozostaje też sposób montażu gniazdek, ponieważ dostępne są gniazda antenowe natynkowe, których montaż nie jest zbyt skomplikowany, ponieważ polega na przytwierdzeniu bezpośrednio do ściany, przez co są one bardziej widoczne. Najbardziej popularne są jednak gniazda antenowe podtynkowe , wymagające do osadzenia puszki montażowej. O miejscu osadzenia, warto pomyśleć na etapie zakładania instalacji elektrycznej lub w czasie remontu. Każda seria osprzętu oferowana przez poszczególnych producentów posiada w swoim asortymencie różne gniazda antenowe.

Czym różni się gniazdo antenowe przelotowe od końcowego?

Pierwszą podstawową rzeczą przy doborze odpowiedniego gniazda do anteny jest poprawna identyfikacja instalacji, z jaką mają pracować gniazdka. Najbardziej popularna, stosowana w domach jednorodzinnych instalacja równoległa, ma topologię gwiazdy. W takim układzie do każdego odbiornika kabel od anteny jest osobno doprowadzany. W tym typie instalacji zastosowanie znajdują gniazda antenowe końcowe. Drugi typ instalacji wykorzystuje gniazda antenowe przelotowe. System ten wykorzystuje jeden kabel, biegnący od anteny przez wszystkie odbiorniki szeregowo. Taka instalacja antenowa jest jednak bardzo wrażliwa na usterki. Uszkodzenie w jednym gnieździe niesie za sobą negatywne skutki w odbiorze sygnału w gniazdach następujących. Należy też wspomnieć, iż ostatnie gniazdo w tej instalacji wymaga gniazda końcowego.

Jakie są rodzaje gniazd antenowych?

Gdy mamy już zidentyfikowany typ instalacji, pozostaje tylko dobór odpowiedniego gniazda. Gniazdo RTV SAT końcowe posiada jedno wejście sygnału antenowego, natomiast na wyjściu mamy do dyspozycji trzy końcówki do podłączenia odbiornika radiowego, telewizyjnego lub satelitarnego. Gniazdo przelotowe RTV SAT różni się jedynie instalacją, w jakiej może być użyte.

Gniazdo RTV jest najprostszym rodzajem gniazda, które posiada jedno wejście sygnału antenowego i dwie końcówki do przyłączenia odbiornika radiowego i telewizyjnego.

Podwójne gniazdo SAT szczególnie przydatne jest do instalacji satelitarnych z dekoderem posiadającym funkcje nagrywania lub obsługi VOD, gdzie wymagane są dwa niezależny przewody od anteny. Podwójne gniazdo do nagrywarki zapewnia pewny i bezzakłóceniowy odbiór sygnału z satelity. Gniazdo antenowe typu F stosowane jest do przesyłu sygnału kablem koncentrycznym.

Oczywiście wszystkie wymienione gniazda w zależności od producenta i danej serii mogą występować w rożnych kombinacjach i krotnościach, tak aby klient mógł dobrać optymalną konfigurację dla własnych potrzeb.