Kategoria elektronarzędzi jakimi są szlifierki, to urządzenia które są powszechnie używane do profesjonalnych zastosowań w warsztatach zakładach produkcyjnych, stolarniach, na budowie. Szlifierka jest także niezwykle przydatna w gospodarstwie domowym, na przykład do małych prac remontowych. Dzięki szlifierce do płaszczyzn nadamy ostateczny kształt materiałom wcześniej wstępnie obrobionym. Będziemy w stanie wygładzić powierzchnię drewna, metalu, ceramiki lub wygładzić powierzchnię ścian.

Jaką szlifierkę wybrać?

W zależności od rodzaju materiału, który chcemy obrabiać należy dobrać odpowiedni typ szlifierki.

Na rynku dostępne są różne rodzaje szlifierek. Najbardziej powszechna szlifierka kątowa może pełnić rolę szlifierki wielofunkcyjnej, gdy dobierzemy do niej jedynie odpowiednie tarcze i materiał ścierny. Doskonale sprawdza jako urządzenie do cięcia i szlifowania metalu, glazury, betonu. Po dobraniu odpowiednich akcesoriów, w postaci tarczy na rzepy możliwe jest przytwierdzenie krążków z papierem ściernym i zastosowanie szlifierki do czyszczenia drewna i polerowania. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w szlifierkę kątową z regulacją obrotów. Kątówki posiadają zazwyczaj kilka otworów gwintowych na rękojeść, umożliwiających prace w różnych pozycjach.

Szlifierki taśmowe - jakie warto zakupić?

Innym rodzajem szlifierek do drewnaszlifierki taśmowe . Nadają się do czyszczenia i szlifowania dużych płaskich powierzchni. Zasada ich działania polega na obracaniu taśmy szlifującej po linii prostej, dzięki czemu obróbka materiału jest prosta, a szlifowana powierzchnia pozostaje gładka. Szlifierka taśmowa znajduje zastosowanie głównie w warsztatach stolarskich. Urządzenie to ze względu na swój kształt nazywane jest jako „czołg do szlifowania”.

Szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna?

Kolejną grupą urządzeń do szlifowania są szlifierki mimośrodowe i szlifierki oscylacyjne . Działają one na podobnej zasadzie i służą głównie do prac wykończeniowych, nadając powierzchni idealną gładź. Przy zakupie elektronarzędzi do szlifowania jednak wiele osób staje przed pytaniem: szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa? Szlifierka mimośrodowa posiada elastyczne talerze i wykonuje dwa typy ruchów: oscylacyjny i obrotowy, dzięki czemu sprawdzi się w obróbce materiałów gładkich, wklęsłych i wypukłych. Tego typu urządzenie znajdzie zastosowanie w warsztacie samochodowym do napraw karoserii, renowacji starych mebli a więc jej zakres zastosowań jest duży. Szlifierki oscylacyjne wyposażone są w płaskie stopy, a ich działanie oparte jest na wahadłowym ruchu. Sprawdzą się przy szybkim szlifowaniu dużych płaskich powierzchni.

Na co zwrócić uwagę kupując szlifierkę?

Mimo, że występuje sporo typów szlifierek łączy ich kilka podstawowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę decydując się na zakup. Ważna jest moc szlifierki - im jest wyższa, tym lepiej urządzenie poradzi sobie z obrabianym materiałem. Szlifierki o małej mocy mogą sprawdzić się do krótkotrwałej pracy, natomiast przy dłuższych pracach i wymagających materiałach warto zaopatrzyć się w szlifierkę o dużej mocy. Wymiary taśmy i tarcz wpływają na dokładność szlifowania, tak samo jak liczba obrotów szlifierki lub oscylacji. Warto postawić też na jakość i wybrać przykładowo urządzenia znanych firm na przykład szlifierkę kątową Makita lub szlifierki taśmowe firmy Black&Decker .