W każdym gospodarstwie domowym, od czasu do czasu zdarzają się remonty, np. kiedy trzeba skręcić meble, przykręcić płyty gipsowe, wywiercić otwór w drewnie lub metalu. Nie zawsze poręcznym urządzeniem do tego typu celów będzie wiertarko-wkrętarka sieciowa. W takich pracach najbardziej użyteczne i poręczne okazują się zakrętarki i wkrętarki akumulatorowe .

Na ich korzyść przemawiają niewielkie rozmiary, co za tym idzie są bardziej poręczne, a więc przykręcenie elementu jakiejś konstrukcji w trudno dostępnym miejscu, nie będzie stanowiło problemu.

Wiertarko wkrętarka czy zakrętarka jaką wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu, warto jednak dopasować wkrętarkę akumulatorową do indywidualnych potrzeb i niepotrzebnie nie przepłacać. Jeśli potrzebujemy urządzenia jedynie do wkręcania, wykręcania różnego rodzaju wkrętów i śrub, optymalną okaże się zakrętarka akumulatorowa. Wkrętak akumulatorowy posiada możliwość zmiany kierunku obrotów: prawo, lewo ale też często dwie prędkości obrotów. Bardziej uniwersalnym urządzeniem jest wkrętarka akumulatorowa, taka jak wkrętarka DeWalt. Oprócz możliwości wkręcania umożliwiają one wiercenie w drewnie lub metalu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wkrętarki akumulatorowej?

Ze względu na to, że są to urządzenia akumulatorowe warto zorientować się jakie parametry ma bateria do wkrętarki. Pierwszym parametrem jest pojemność baterii wyrażona w Ah. Im wyższa pojemność akumulatora do wkrętarko-wiertarki, tym dłuższa praca na jednym ładowaniu. Oczywiście będzie ona też uzależniona od twardości materiału, z jakim pracujemy. Kolejnym parametrem będzie czas ładowania, czyli czas jaki jest potrzebny ładowarce do pełnego naładowania baterii. Obecnie akumulatory do wkrętarki występują w większości z ogniwem litowo-jonowym (Li-ion), wyróżniają się one dużą pojemnością i szybkim czasem ładowania. Można się jeszcze spotkać z ogniwami niklowo-kadmowymi i niklowo-cynkowymi. Co do samej wkrętarki akumulatorowej moment obrotowy wyrażony w Nm, będzie określał siłę z jaką wkrętarka może wkręcać śruby lub wiercić. Większość modeli, tak jak wiertarko wkrętarka Makita ma stopniową regulację momentu obrotowego, umożliwiającą dostosowanie siły wiercenia i wkręcania do konkretnego materiału.

Rodzaje wiertarko-wkręcarek

Wkrętarko-wiertarki zazwyczaj wyposażone są w dwa biegi. Pierwszy wolniejszy zapewnia stabilne wkręcanie lub wykręcanie nawet tych dłuższych wkrętów, zaś drugi bieg z wyższymi obrotami przewidziany jest do wiercenia. Na sam koniec należy wspomnieć o chyba jednym z najważniejszym kryterium jakim jest napięcie wyrażane w Voltach, wpływa ono na moc, a co za tym idzie jakość pracy. Wkrętarka od 3.6-9,6 V sprawdzą się mało wymagających pracach majsterkowych. Urządzenia z napięciem 10-14 V będą już odpowiednie do szerszej grupy prac związanym z wierceniem lub wkręcaniem. Natomiast wkrętarka 18 V nadaje się już do intensywnych i typowo profesjonalnych prac. Elementem ułatwiającym wiercenie lub wkręcanie jest dioda LED umieszczona zazwyczaj na froncie wkrętarki. Poprawia ona widoczność podczas pracy, czasem może też posłużyć jako latarka np. przy szukaniu narzędzi. Dodatkowym atutem będzie druga bateria dołączona do zestawu. Podczas większych prac może okazać się, że będzie niezbędna.

Do transportu lub wygodnego przechowywania całego zestawu praktyczna torba lub walizka wykonana z twardego tworzywa, będzie niewątpliwie dodatkowym atutem przy zakupie wybranego już modelu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej.