Na pierwszy rzut oka wybór i zakup przedłużacza to banalna sprawa. Zazwyczaj osoby kupujące przedłużki kierują się przy wyborze tylko jego długością. Jednak, aby długo cieszyć się bezawaryjną i co najważniejsze bezpieczną pracą przedłużaczy, przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów.

Przedłużacz Bębnowy czy ogrodowy?

W zależności od tego do jakich celów chcemy wykorzystać przedłużacz, mamy do wyboru przedłużacze bębnowe i ogrodowe. Przedłużacze na bębnie w swojej konstrukcji posiadają metalowy stelaż, który ułatwia zwijanie kabla oraz umożliwia wygodne podłączanie wtyczek. Jest to bardzo wygodna forma, która pozwala na użytkowanie tylko takiej ilości kabla, którą na dany moment potrzebujemy. Dodatkowo przewód elektryczny łatwo rozwinąć i utrzymać w porządku bez splątania. Przedłużacze bębnowe posiadają zazwyczaj cztery gniazda elektryczne.

Przedłużacze elektryczne proste nazywane też przedłużaczami ogrodowymi, wyposażone są w jedno gniazdo. Prosta i lekka konstrukcja składająca się jedynie z samego kabla elektrycznego sprawia, że często są stosowane do zasilenia elektronarzędzi ogrodowych, takich jak kosiarka, nożyce elektryczne lub inne urządzenia, których standardowe przewody nie sięgają do najbliższego źródła prądu elektrycznego. W zależności od potrzeb możemy dobrać przedłużacz o różnych długościach.

Jeden kabel do wszystkich zastosowań?

Bardzo ważnym kryterium przy doborze przedłużacza jest jego moc, determinuje ona maksymalne obciążenie podłączonych urządzeń. Głównym czynnikiem, który decyduje o mocy przedłużacza są przewody użyte do jego produkcji, a konkretnie ich przekrój poprzeczny. Kable zastosowane do produkcji przedłużaczy jednofazowych mają zazwyczaj przekrój 1 mm i 1.5 mm.
I tak dla kabla o średnicy 1 mm średnia łączna maksymalna moc urządzeń podpiętych pod przedłużacz nie powinna przekraczać 2300 W, a dla kabla o przekroju 1.5 mm 3600W. Są to parametry określające maksymalną moc dla przewodów całkowicie rozwiniętych z kablem trójżyłowym.

Kable przedłużaczy zazwyczaj występują w dwóch wariantach dwużyłowych i trzy żyłowych z uziemieniem. Jeśli zamierzamy użyć przedłużacza do prac na zewnątrz i przy pracach z cięższym sprzętem zaleca się stosowanie przedłużaczy z uziemieniem.

Po pierwsze bezpieczeństwo - czyli izolacja przewodów i dodatkowe zabezpieczenia przedłużek.

Każdy przedłużacz posiada dwa stopnie izolacji. Pierwszym jest izolacja każdej z żył a następnie całego przewodu. Najbardziej popularnym materiałem stosowanym do izolacji jest winyl, oznacza się go symbolem VV. Przykładowym produktem z tym typem izolacji jest przedłużacz bębnowy P19430 EMOS.

Przedłużacze te najlepiej sprawdzą się wewnątrz pomieszczeń oraz krótkotrwale używane na zewnątrz, ponieważ winyl nie jest odporny na kwaśne deszcze, olej lub długotrwale działanie wilgoci. Dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych jak i na uszkodzenia mechaniczne cechują się przedłużacze z izolacja gumową. Przedłużacz z taką osłoną sprawdzi się doskonale na przykład na budowie lub warsztacie, gdzie może być narażony na niekorzystne działanie olejów lub uszkodzenia mechaniczne. Ważnym elementem podnoszącym bezpieczeństwo są także przesłony torów prądowych zastosowane na przykład w modelu P01315 EMOS lub klapki samo zamykające zabezpieczające przed wnikaniem pyłu i wody zastosowane w przedłużaczu P084501 EMOS.

Jak widać decydując się na zakup przedłużacza elektrycznego nie należy się kierować jedynie ceną produktu. Biorąc pod uwagę to do jakich celów będzie użytkowany, możemy dobrać taki o optymalnych parametrach, dzięki temu będziemy mogli się cieszyć jego długą bezawaryjną i bezpieczna pracą.