Łączniki i przyciski to finalne punkty do odbioru elektryczności, które sterują między innymi oświetleniem w domu, mieszkaniu czy biurze. Są one również jedynym widocznym elementem instalacji elektrycznej. Warto zwrócić na nie trochę więcej uwagi, ze względu na dopasowanie ich do stylu całego wnętrza. Ważnym elementem jest także ich rozmieszenie oraz odpowiednie dobranie konkretnego łącznika do odbiorników, które miały by obsługiwać.

Czołowym producentem łączników i przycisków elektrycznych na polskim rynku jest firma KONTAKT SIMON. Wyróżnia ją między innymi wysoka jakość oferowanych produktów. W ofercie firmy można znaleźć kilka serii osprzętu elektroinstalacyjnego.

Szukając ekonomicznych rozwiązań a zarazem trwałych i wysokiej jakości ,warto zwrócić uwagę na serię SIMON10. Znajdziemy w niej łączniki i przyciski ale także pozostałe wyposażenie elektroinstalacyjne. Jest to seria modułowa nie zróżnicowana kolorystycznie, do wyboru mamy klasyczną biel oraz kolor kremowy. Elementem, który wyróżnia tę serię jest nieprzewodzący prądu mostek wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego.

Jak zamontować włączniki z serii Simon 10?

Wyłączniki z serii SIMON 10 firmy KONTAKT SIMON przeznaczona jest do montażu podtynkowego. Do ich osadzenia stosowane są puszki montażowe o średnicy 60 mm. Samo podłączenie przewodów elektrycznych jest bardzo proste i odbywa się poprzez zakręcenie przewodów w zaciskach śrubowych. Natomiast moduł w puszcze możemy przytwierdzić za pomocą pazurków lub wkrętów.

Jakie są rodzaje łączników?

Seria SIMON 10 oferuje nam szeroki wachlarz dostępnych włączników i przycisków przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Najbardziej powszechną grupą włączników są łączniki jednobiegunowe, które służą do załączania i wyłączania oświetlenia w obrębie pojedynczego obwodu. Łączniki świecznikowe posiadają dwa klawisze lub więcej. Znajdą zastosowanie w pomieszczeniu gdzie mamy do podłączenia żyrandol np. z czterema żarówkami i chcemy aby jednym klawiszem załączały się dwie żarówki a wciśniecie drugiego powodowało załączenie 4 żarówek. Łączniki schodowe przeznaczony do montażu na schodach, długich korytarzach czy innych ciągach komunikacyjnych w pomieszczeniach. Mechanizm łącznika schodowego należy montować w parach np. na górze i na dole schodów. Wyłącznik żaluzjowy znajduje zastosowanie w instalacjach żaluzjowych, gdzie wyłączenie jednego przycisku powoduje otwieranie, a za pomocą drugiego jesteśmy w stanie opuścić żaluzję. Łącznik krzyżowy natomiast , przyda się w instalacji pomiędzy dwoma włącznikami schodowymi. Przykładem może być spocznik schodów lub większe pomieszczenia, gdzie mają być zastosowane więcej niż dwa wyłączniki schodowe. Wszystkie opisane łączniki dostępne są bez podświetlenia lub z diodą umieszczoną na froncie klawisza, która ułatwia lokalizację w ciemności subtelnie podświetlając cały mechanizm.

{products-col2}3832, 3837{/products-col2}

Łącznik a przycisk jaka jest różnica? Rodzaje przycisków.

Te dwa określenia są często ze sobą mylone jednak mechanizmy wyłącznika i przycisku to dwie oddzielne grupy produktów. Najlepiej jest zobrazować różnicę między nimi na przykładzie jednobiegunowego włącznika światła i przycisku dzwonkowego. Ponieważ działanie włączników opiera się na trwałej zmianie położenia styków poprzez naciśniecie klawisza. Przerwanie obwodu może nastąpić jedynie poprzez ponowne naciśnięcie klawisza. W przypadku przycisków, na przykład dzwonkowego, działają one tak długo jak długo są wciskane. Upuszczenie klawisza powoduje rozłącznie obwodu i przycisk samoczynnie wraca do pozycji wyjściowej. W grupie przycisków linii SIMON 10 można również znaleźć przycisk „światło”, dzwonek przycisk, zwierny pojedynczy i podwójny przycisk, przyciski żaluzjowe.

{products-col2}3844, 3851{/products-col2}

Co decyduje o bezpiecznym użytkowaniu mechanizmów łącznika i przycisku?

W zależności od miejsca instalacji moduły przycisków i włączników mogą być narażone na podwyższony stopień wilgoci lub nawet na zachlapania. Dlatego w takich miejscach warto, a nawet powinno się zamontować łączniki z podwyższonym stopniem ochrony, o klasie bryzgoszczelnośći IP44. W serii SIMON 10 znajdziemy przyciski i łączniki posiadające wkładki uszczelniające pod klawisze ale też uszczelkę ramki. Miejscami narażonymi na kontakt z woda jak i wilgoć w naszym domu czy biurze będzie na pewno łazienka i kuchnia.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz pełną gamę produktów osprzętu elektroinstalacyjnego firmy KONTAKT-SIMON.