Jaki wentylator łazienkowy sprawdzi się do użytku domowego?

Zalegająca para wodna, nadmiar wilgoci czy nieprzyjemne zapachy z pomieszczeń sanitarnych... Któż z nas nie zna tego problemu? Na szczęście na rynku istnieje szereg rozwiązań wentylacyjnych, które w prosty i ekonomiczny sposób pozwolą nam raz na zawsze rozprawić się z tymi niekomfortowymi sytuacjami. Szeroka gama wentylatorów domowych o zróżnicowanych parametrach technicznych i różnej stylistyce sprosta oczekiwaniom różnych klientów.

Jaki tani wentylator do łazienki wybrać?

Jeśli kierujesz się głównie kosztami zakupu i oszczędnością w użytkowaniu najlepsze będą dla Ciebie wentylatory standardowe. Doskonale sprawdzają się w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, czy nadmiaru wilgoci w niewielkich pomieszczeniach, zapobiegając rozwojowi grzybów lub innych szkodliwych mikroorganizmów. Wśród wentylatorów standardowych znajdziemy wentylatory do użytku domowego cechujące się prostą budową oraz podstawową funkcjonalnością. Dostępne są wentylatory z różną średnicą kanałów wylotowych ( fi 100,fi 125, fi 150), posiadające fronty o zróżnicowanym kształcie, przez co możemy je dobrać tak, aby pasowały estetycznie do reszty pomieszczenia . Przeważnie załączane są zewnętrznym włącznikiem ( np. światła )

Wentylatory z wyłącznikiem czasowym – czy warto montować je w łazience lub toalecie?

Bardziej zaawansowanymi modelami wentylatorów do łazienki są wentylatory z wbudowanym timerem. Wentylatory łazienkowe z wyłącznikiem czasowym pozwalają na opóźnienie wyłączenia wentylatora. Wentylatory osiowe z opóźnionym zadziałaniem po wyłączeniu pracują jeszcze przez kilka minut, np. żeby oczyścić powietrze po wyjściu z łazienki. Ustawienia timera mogą być zwykle regulowane w około 30 minutowym przedziale czasowym, który możemy indywidualnie dopasować do własnych potrzeb.Wentylatory mechaniczne z wyłącznikiem czasowym mogą być wzbogacone o przepustnicę czy automatyczne żaluzje, które uniemożliwiają cofanie się zanieczyszczonego powietrza z kanałów wentylacyjnych, co pozwala nam łatwiej utrzymać czystość w danym pomieszczeniu. Wentylatory takie mogą posiadać włącznik mechaniczny w postaci sznureczka lub łańcuszka lub mogą być uruchomiane np. przyciskiem do włączania światła.

Czym są wentylatory z higrostatem?

W łazienkach, gdzie dużym problemem jest zalegająca para wodna najlepiej sprawdzą się wentylatory z czujnikiem wilgoci. Takie wentylatory posiadają wbudowany higrostat. Takie wentylatory z czujką wilgoci posiadają możliwość samoczynnego załączenia, jeżeli poziom wilgotności w pomieszczeniu dojdzie do określonego stanu. Pozwala to na efektywną i oszczędną pracę wentylatora w zawilgoconych pomieszczeniach ( sanitariatach, pralniach czy suszalniach ). W takie przydatne funckję wyposażone są wentylatory osiowe różnych producentów np.wentylatory DOSPEL ( z gwarancją nawet do 7 lat ) czy wentylatory HARDI.

Wydajność wentylatora do łazienki – jak obliczyć?

Jeśli już wiesz, jakie dodatkowe funkcje powinien posiadać Twój wentylator do łazienki, należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej wydajności pracy urządzenia, tak by jak najlepiej spełniało swoje zadania.
Najlepiej zacząć od obliczenia kubatury, czyli rozmiaru łazienki. Należy w tym celu pomnożyć wysokość,szerokość oraz długość pomiesczenia. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez zalecaną krotność wymiany powietrza w ciągu jednej godziny ( dla łazienki pomnożyć 5-8, dla toalety przez wsartości w zakresie 4-5).

Przy opisie parametrów technicznych każdego wentylatora na naszej stronie znajdziesz wydajność, którą możesz odpowiednio dopasować do swoich obliczeń. Prawda że proste :) Teraz już możesz cieszyć się świeżym powietrzem w swojej łazience bez żadnych problemów!