Wentylacja pomieszczeń to ważny element w każdym budynku zwłaszcza w miejscach, gdzie istnieje podwyższony poziom wilgotności, co wpływa na nasze samopoczucie. Takim pomieszczeniem jest np. łazienka, jednak wybór odpowiedniego wentylatora łazienkowego może być dość trudny. Zależy nam, aby spełniał funkcję oczyszczania powietrza, ale również dekoracyjną. Istnieją różne wentylatory łazienkowe, które zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, niezbędne w tego typu wnętrzach. Wentylatory posiadają różne średnice, dzięki czemu łatwo dopasujesz go do indywidualnych potrzeb.

Jakie funkcje powinien spełniać wentylator łazienkowy?

Łazienka to pomieszczenie, w którym istnieje podwyższony poziom wilgotności i narażone jest na grzyby oraz inne drobnoustroje, dlatego wentylacja jest bardzo ważna. Wentylatory łazienkowe służą do cyrkulacji powietrza, usunięcia wilgoci powstającej podczas kąpieli czy nieprzyjemnych zapachów. Wentylator do łazienki powinien być wyposażony w czujnik wilgotności tzw. higrostat, który załącza się po wykryciu określonego poziomu wilgoci. Wentylatory z automatyczną żaluzją (otwiera się w momencie załączenia urządzenia) lub przepustnicą również będą odpowiednie to tego typu pomieszczeń, ponieważ sprawią, że zanieczyszczone powietrze nie będzie dostawało się z powrotem do wnętrza. Urządzenie może być wyposażone również w timer, czyli opóźnienie czasowe dzięki czemu wentylator sam wyłączy się po określonym czasie.

Wentylatory łazienkowe imitujące płytkę- wentylacja i dekoracja w jednym

Marka Dospel w swoim asortymencie posiada różnego rodzaju wentylatory domowe łazienkowe. W ich najnowszej serii VERONI dostępne są wentylatory z wymienną nakładką, dostępną w różnych kolorach (niebieski, czerwony , ciemnoszary, zółtym czarny, biały). Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej łatwo dopasujesz go do aranżacji swojej łazienki. Wentylatory Veroni to doskonała dekoracja imitująca płytkę. Mogą być wyposażone w czujnik wilgotności lub timer i służą do montażu ściennego. Są ciche i wydajne oraz posiadają standardową średnicę- 100 mm. 

Ozdobne wentylatory łazienkowe Black&White

Dospel w swojej ofercie posiada również dekoracyjne wentylatory Black&White, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Dostępne są one w wersji z czarną nakładką oraz białą, o średnicy 100 oraz 120 mm. Mogą być zamontowane zarówno na ścianie, jak i na suficie. Urządzenie to dostępne jest w wersji standardowej oraz z dodatkowymi funkcjami. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora do łazienki? 

Przed zakupem wentylatora łazienkowego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Średnica kanału wentylacyjnego- standardową średnicą kanału jest 100mm, ale zdarzają się również 120, 125 czy 150mm, dlatego przed zakupem należy sprawdzić średnicę otworu wentylacyjnego

  • Wydajność- im większa wydajność tym szybciej pozbędziesz się brzydkiego zapachu oraz wilgoci z powietrza. Parametr ten zależy od wielkości Twojej łazienki

  • Miejsce oraz sposób montażu- wentylatory mogą być zamontowane na ścianie (każdy wentylator) oraz na suficie, gdzie musi być wyposażony już w łożyska kulkowe

  • Funkcje dodatkowe- wentylator łazienkowy może posiadać między innymi timer- czyli wyłącznik czasowy; higrostat- czujnik wilgotności; automatyczną żaluzję- otwiera się po załączeniu urządzenia; przepustnica- zapobiega wnikaniu dostawaniu się zanieczyszczonego powietrza z powrotem do pomieszczenia; wyłącznik sznurkowy

  • Wygląd, cena- wygląd najlepiej dobrać do aranżacji Twojej łazienki; w naszym sklepie posiadamy wentylatory w różnych cenach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Warto także zwrócić uwagę na markę urządzenia. Oferujemy wentylatory łazienkowe pochodzące od znanych producentów tj.: Dospel, Air Roxy czy Vents.

Podsumowując, w łazience można zastosować standardowy wentylator, który może być załączany włącznikiem światła, bez żadnych dodatkowych funkcji. Jednak w tego typu pomieszczeniu warto zainwestować w urządzenie z czujką wilgoci, ktora uruchomi się po wykryciu określonego poziomu wilgotności w łazience. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na średnicę, wydajność oraz głośność urządzenia- co jest również adekwatne z ceną.