W dobie kiedy dostęp do internetu stał się rzeczą powszechną, a rozwój technologii mobilnych ma się coraz lepiej, swoją rzeszę użytkowników zdobywa automatyka domowa, która każdy dom czy mieszkanie potrafi zamienić w inteligentny budynek. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań oferujących systemy inteligentnego domu, takie jak Vision BMS, KNX, inteligentny dom Fibaro. Wymagają one jednak niestety zasobnej kieszeni, natomiast chcąc posiadać instalacje inteligentnego domu, która nie nadwyręży domowego budżetu, a której funkcjonalność można rozbudowywać w każdym momencie, dzięki modułom odpowiedzialnym np. za sterowanie oświetleniem, warto zastanowić się nad gotowym systemem inteligentnego domu jakim jest EXTA FREE polskiej firmy ZAMEL.

Jakie funkcjonalności oferuje system EXTA FREE ZAMEL?

Budynek inteligentny oparty na kompleksowym rozwiązaniu ZAMEL EXTA FREE cechuje się bardzo łatwym i szybkim montażem. Odbiorniki Exta Free odpowiedzialne na przykład za bezprzewodowe sterowanie roletami, posiadające niewielkie rozmiary, mogą być umieszczane w puszkach montażowych, tuż za przyciskiem rolet, a moduły odpowiedzialne za radiowe sterowanie oświetleniem przykładowo w oprawach oświetleniowych . Bezprzewodowa łączność eliminuje potrzebę prowadzenia uciążliwego okablowania. W każdej chwili możliwe jest zwiększenie funkcjonalności zainstalowanych już elementów systemu o nowe moduły. Obsługa i sterowanie odbiornikami możliwa jest poprzez piloty, radiowe nadajniki w postaci przycisków ściennych, które do złudzenia przypominają klasyczne przewodowe włączniki światła i umożliwiają zdalne sterowanie oświetleniem w domu. System inteligentnego domu całą swoją bogatą funkcjonalność jest w stanie zaoferować dopiero po zintegrowaniu wszystkich odbiorników i czujników z kontrolerami Exta Free EFC-01 lub EFC-02.

Są one w stanie zapewnić inteligentne sterowanie domem z poziomu komputera lub smartfona, dzięki darmowej aplikacji na telefon. Oprócz podstawowych funkcji, umożliwiających sterowanie bramą garażową, roletami czy wspomnianym wcześniej oświetleniem, możliwe jest grupowanie nadajników znajdujących się w domu, z podziałem na pomieszczenia, w jakim się znajdują lub ze względu na rodzaj obsługiwanego urządzenia np. rolet, oświetlenia, ogrzewania. Ciekawą opcją w aplikacji jest funkcja sceny. Pozwala ona na definiowanie przez użytkownika określonych sekwencji zdarzeń, które następują po sobie lub jednocześnie. Mogą one być realizowane z poziomu aplikacji lub fizycznych pilotów po naciśnięciu ikony lub przypisanego przycisku. W podobny sposób możemy ustawić zdefiniowane sekwencje zdarzeń, które będą wykonywać się automatycznie zgodnie z określonym harmonogramem, na przykład po zachodzie słońca o 20 rolety zamykają się i w pomieszczeniu lub na zewnątrz załącza się oświetlenie .

Odbiorniki Exta Free – czym możemy zdalnie sterować w domu?

Głównymi urządzeniami które umożliwiają ogólnie mówiąc sterowanie domem są odbiorniki Exta Free. Dopuszkowy odbiornik ROP-01 umożliwi nie tylko zdalne sterowanie oświetleniem, ale też kontrole pracy różnych urządzeń elektrycznych. Model radiowego odbiornika ROP-02 , odróżnia się tym, że posiada dwa niezależne kanały oraz może pracować w pięciu trybach: monostabilny, bistabilny, załącz, wyłącz, czasowy.

Do zdalnego sterowania LED, to jest źródłami światła w instalacjach niskonapięciowych 10- 14 V DC, przeznaczone są odbiorniki ROP-05 i ROP-06. Radiowy ściemniacz RDP-01 współpracuje z żarówkami tradycyjnymi, halogenami zasilanymi przez transformator elektroniczny. Oprócz funkcji ściemniania posiada też funkcję sterowania czasowego oraz pamięć ustawionego poziomu natężenia oświetlenia. Do sterowania jasnością monochromatycznych źródeł światła LED dedykowany jest sterownik RDP-02,natomiast do sterowania lampami LED z diodami RGB sprawdzi się odbiornik RDP-11. Sterowanie może odbywać się przy współpracy z wybranymi nadajnikami lub dedykowanym pilotem RGB P-260, jak również z poziomu urządzeń mobilnych, przy zastosowaniu kontrolera Exta Free EFC-01 lub EFC-02. Do sterowania pracą rolet system Exta Free posiada dwa sterowniki SRP-02 i centralny SRP-03, które umożliwią sterowanie istniejącą już instalacją kablową, jak też bezprzewodowo w ramach systemu Exta Free. Oprócz odbiorników do rolet mamy też możliwość sterować bezprzewodowo pracą bram wjazdowych i garażowych , montując sterownik ROB-01. Odbiorniki radiowe ROM-01 i ROM-10 przeznaczane są do montażu w rozdzielniach elektrycznych na szynie DIN 35mm. Za ich pośrednictwem możliwe jest sterowanie radiowe poprzez użycie dowolnego nadajnika z systemu Extra Free. Radiowy wyłącznik oświetleniowy RWL-01 umożliwia sterowanie źródłem światła bezpośrednio w oprawie oświetleniowej.

Ekonomiczny system inteligentnego domu -EXTA FREE

Jak widać instalacje inteligentnego domu nie muszą być wcale kosztowne i skomplikowane, a potrafią zarządzać i sterować szeroką gamą osprzętu, połączone pod kontroler tworzą integralny system ułatwiający w znaczny sposób codzienne życie. Właśnie, dzięki takim prostym rozwiązaniom domy inteligentne zdobywają ciągle nowych zwolenników i zadowolonych użytkowników.