Inteligentny dom to pojęcie, które towarzyszy nam coraz częściej. Tego typu rozwiązania są chętnie wybierane przez klientów z uwagi na liczne zalety, które przede wszystkim poprawiają komfort życia mieszkańców. W powszechnej opinii nowoczesna technologia jest droga, dlatego przed jej wykorzystaniem warto poznać zalety i wady inteligentnego domu.   

 

Inteligentny dom

System smart home obejmuje wszystkie elementy mające na celu zwiększenie komfortu domowników oraz ułatwienie ich codziennego życia. Można to osiągnąć za pomocą zintegrowanych urządzeń, które są podłączone do sieci czujników i odbiorników. Płynące z nich informacje są następnie przetwarzane przez centralny komputer, który w sposób bezobsługowy steruje urządzeniami. Co ważne, system czujników może być umieszczony wewnątrz domu, jak i poza w nim, na przykład w ogrodzie. Ponadto, sygnał obierany przez odbiorniki, może być przesyłany do analizy za pomocą fal radiowych lub sieci przewodów elektrycznych. W zależności od preferencji oraz możliwości finansowych właścicieli, elementy inteligentnego domu mogą być bardziej rozbudowane, ich praca może być zintegrowana lub też system może być dość prosty i oparty na niewielu pracujących niezależnie od siebie urządzeniach. 

 

Inteligentny dom - zastosowania

Elementy inteligentnego domu mogą dotyczyć wielu aspektów codziennego życia. Mogą one poprawiać komfort, w tym utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach lub za pomocą regulacji przysłonięcia rolet sterować ilością wpuszczanego do pomieszczeń światła. Ponadto, tego typu urządzenia zwiększają bezpieczeństwo. Przykładem tego typu działań jest uruchomienie systemu przeciwpożarowego i wysłanie odpowiedniej informacji do stosownych służb w przypadku wykrycia dymu czy pożaru. Wśród innych elementów tworzących inteligentny dom warto wymienić choćby: zdalnie sterowane gniazda i listwy elektryczne, bezprzewodowe gniazdka radiowe czy gniazdka z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Wszystkie tego typu rozwiązania są dostępne tutaj. Warto podkreślić, że wyroby oferowane przez sklep interblue.pl cechuje wysoka jakość wykonania oraz bezawaryjność.           

 

Zalety i wady inteligentnego domu

Jak wspomniano powyżej, montaż elementów tworzących inteligentny dom znacznie poprawia komfort życia. Dzięki systemowi można bowiem sterować zdalnie ogrzewaniem, oświetleniem czy multimediami. Ponadto, tego typu rozwiązania poprawiają bezpieczeństwo samych mieszkańców, jak również ich mienia. W razie niebezpieczeństwa związanego między innymi z pojawieniem się: gazu, dymu czy ruchu, urządzenia stanowiące elementy systemu inteligentnego domu mogą powiadomić odpowiednie służby ratunkowe, biuro ochrony oraz w razie konieczności uruchamiać systemy przeciwpożarowe. Kolejną zaletą zastosowania nowoczesnych technologii w domu jest możliwość sprawowania kontroli nad tym, co dzieje się w domu podczas nieobecności jego właściciel. Ponadto, tego typu systemy umożliwiają bieżący monitoring nad wydatkami związanymi z poborem prądu czy zużyciem wody lub gazu. W dodatku system może wykrywać oraz zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, w tym uszkodzone czujniki zaburzające prawidłową pracę urządzeń. Warto dodać, że montaż nowoczesnych urządzeń wpływa na zwiększoną energooszczędność domu. Mogą one bowiem dostosowywać warunki temperatury czy wilgotności tak, aby były one komfortowe dla mieszkańców, a jednocześnie nie narażały ich na zbędne wydatki. System informuje o pozostawionym otwartym oknie lub włączonym oświetleniu. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach wpływa korzystnie na stan zdrowia jego mieszkańców, a dobór odpowiedniego naświetlnia sprzyja relaksowi i odprężeniu. Wśród wad tego wymienionych powyżej rozwiązań można wyróżnić: wysoką cenę, możliwość wykradzenia danych oraz brak jednolitych standardów mogących pogarszać wydajność pracy systemu. W przypadku ceny warto pamiętać o tym, że poza kosztami związanymi z zakupem samego systemu oborników, konieczna jest również współpraca specjalistów z dziedziny instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektroniki, co znacznie podnosi cenę prac budowlanych. Ponadto, w dobie licznych cyber ataków warto zauważyć, że możliwa jest utrata cennych danych, w tym: kodu dostępu do domu lub systemu alarmowego. Na koniec warto podkreślić to, że w celu zapewnienia sprawnego działania całego systemu w nowoczesnym domu należy wybierać produkty wysokiej jakości, które pochodzą od tego samego producenta. Brak standaryzacji w tej dziedzinie powoduje, że różnorodne urządzenia mogą nie współpracować płynnie ze sobą.