Cechy charakterystyczne czujników ruchu

Czujnik ruchu, zwany także czujką ruchu, to urządzenie przeznaczone do montażu w systemie alarmowym lub oświetleniowym. Czujnik ruchu wykrywa ruch na podstawie detekcji promieniowania podczerwonego (czujka PIR), z wykorzystaniem mikrofal (czujnik mikrofalowy) lub za pomocą sterowania poziomem oświetlenia (czujnik zmierzchowy). Do pomieszczenia o wysokim zagrożeniu włamaniem stosowane są zwykle dualne czujniki ruchu (PIR+MW). W naszej ofercie znajdziesz czujniki ruchu takich firm: Karlik, Kanlux, Eura Tech, Led System, GTV, czy Bemko.

Jak działa czujnik ruchu?

Czujnik ultradźwiękowy wykrywa promieniowanie podczerwone w obszarze swojej detekcji. Urządzenie takie podczas pracy wysyła wiązkę promieniowania podczerwonego w strefę swojego działania. Wykryte zmiany wiązki promieniowania podczerwonego spowodowane obecnością człowieka lub zwierzęcia powodują zadziałanie układu przełączającego czujnika i odpowiednią reakcję. Czujnik aktywny może mierzyć nie tylko promieniowanie odbite przez obiekt, ale również odbite i rozproszone. Urządzenie takie może wykorzystywać fale elektromagnetyczne. Zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość regulacji czułości, dzięki czemu niepowołane zdarzenia nie uruchamiają urządzenia. Coraz większą popularnością na rynku cieszy się czujnik mikrofalowy Z uwagi na to, iż mikrofale przenikają przez plastik, drewno, szkło i inne cienkie materiały, mogą one być zamontowane w niewidocznych miejscach, przez co znakomicie sprawdzają się w systemach alarmowych. Zaletą czujki mikrofalowej jest brak wrażliwości na zmiany temperatury otoczenia lub poruszającego się obiektu. Czujnik tego typu ma jednak zwykle wyższą cenę.

Czujniki ruchu typu PIR – wady i zalety

Czujnik PIR to elektroniczny detektor przeznaczony do wykrywania ruchu. Jest on nieodzownym elementem systemów alarmowych, a także instalacji automatycznego załączania oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji. Podobnie jak czujnik aktywny działa na zasadzie analizy promieniowania podczerwonego. Podstawową różnicą czujnika pasywnego jest to iż nie emituje promieniowania podczerwonego, a jedynie analizuje jego zmiany w polu detekcji. Reaguje, jeżeli w zasięgu czujnika pojawi się obiekt, którego temperatura jest wyższa od temperatury otoczenia. Czujnik tego typu pracuje w obszarze kilku metrów. Wadą tego typu czujnika jest brak możliwości regulacji czułości urządzenia. Czujniki te mogą być montowane bezpośrednio na ścianę jako czujniki ruchu ścienne lub czujniki dopuszkowe podtynkowe

Czujniki zmierzchowe – jak zamontować?

Czujnik zmierzchowy zapewnia automatyczne uruchomienie instalacji oświetleniowej natychmiast po zapadnięciu zmroku. W chwili pojawienia się porannych promieni słonecznych instalacja oświetleniowa zostaje wyłączona. Czujnik zmierzchowy może działać wedle określonego parametru. Jego czułość można dopasować do własnych potrzeb użytkowych. Przeglądając schemat podłączenia czujnika zauważymy, że instalacja nie jest szczególnie skomplikowana. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce lokalizacji. Czujnik zmierzchu reaguje na aktualne warunki oświetleniowe. Dlatego powinien być umieszczony w miejscu odsłoniętym, dającym możliwość analizy natężenia oświetlenia. Ulokowanie wyłącznika w osłoniętym przed światłem zakamarku może powodować zbyt wczesne uruchamianie oświetlenia i zbyt późne wyłączanie.

Jakie zasilanie do czujnika?

Zasilanie czujnika może być wykonane jako sieciowe, jak i bateryjne. Czujnik ruchu zasilany z sieci jest optymalny do stałego systemu, gdzie mamy możliwość poprowadzenia odpowiedniego okablowania. Czujnik bezprzewodowy idealnie sprawdza się w pomieszczeniu, do którego nie ma możliwości podłączenia urządzenia do zasilania sieciowego.

Jaki kąt detekcji czujnika?

Kąt detekcji np. 180°, 360° określa maksymalny zasięg czujnika oraz obszar, w jakim będzie on działał. Im większy kąt detekcji, tym obszar działania czujnika będzie większy. Maksymalny obszar działania czujnika, zależy także od wysokości instalacji urządzenia. Należy pamiętać, iż nie możemy zwiększać obszaru działania czujnika przez montaż na dowolnej wysokości. Każdy z czujników ruchu posiada maksymalną wysokość montażu określoną przez producenta. Odległość powinna być dobrana w zależności od miejsca, w którym chcemy zamontować czujnik i własnych preferencji. Jeżeli miejsce zainstalowania czujnika będzie znajdowało się blisko chodnika, a urządzenie będzie miało duży zasięg, to będzie uruchamiać światło niemalże przez cały czas.

Jaki czujnik ruchu będzie odporny na warunki atmosferyczne?

Dobrej jakości urządzenie musi być odporne na warunki atmosferyczne, takie jak temperaturę i wilgotność, a urządzenie zewnętrzne dodatkowo powinno być odporne na promieniowanie UV. Miejsce instalacji czujnika ruchu, na zewnątrz lub wewnątrz zależy od odpowiedniego stopnia IP. Gdy już znamy miejsce instalacji do wyboru mamy czujnik natynkowy, czujnik podtynkowy, jak również narożny, ścienny, sufitowy. Optymalne wykrywanie ruchu odbywa się przy instalacji prostopadłej obejmującej sektor detekcji. Czujniki instalowany wewnątrz nie może znajdować się naprzeciwko okna oraz silnego źródła interferencji podczerwieni takiego jak reflektor. Należy pamiętać także, iż czujnik ruchu nie może być instalowany w pobliżu urządzenia klimatyzacyjnego, wentylatora i innego obiektu będącego w ruchu.