Na rynku dostępne są przeróżne modele, od tych najprostszych termometrów pokojowych czy okiennych, przez rozbudowane stacje pogodowe z dodatkowymi ułatwieniami. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka temperatura panuje na zewnątrz, bo nie wiesz jak rano się ubrać, najlepszym wyborem będzie elektroniczny termometr zaokienny. Zazwyczaj cechują się wyższą dokładnością pomiarów, niż standardowe termometry rtęciowe.

Jaki termometr zewnętrzny wybrać?

Ponieważ tanie i tradycyjne termometry rtęciowe zostały wycofane z produkcji z powodu dyrektywy Unii Europejskiej, w sklepach znajdziecie jedynie ich bezrtęciowe zamienniki wypełniane alkoholem lub galinstanem. Największy wybór urządzeń pomiarowych panuje wśród termometrów elektronicznych, których zakup jest teraz najbardziej opłacalny. Dużą zaletą termometrów elektronicznych jest ich stosunkowo niska cena, dzięki rozwojowi technologi i spadkowi cen jej wytwarzania cena termometrów elektronicznych spada o kilkadziesiąt złotych co parę lat. Rozwój technologiczny pozwolił tym termometrom osiągnąć bardzo dokładne pomiary z małym marginesem niedokładności pomiarowej, który wynosi zaledwie 0,5*C.

Co ciekawe termometry zewnętrzne z wyższej półki mogą odbierać pomiar za pomocą sygnału radiowego co tylko zwiększa ich dokładność pomiarową. Tym, co wyróżnia zewnętrzne termometry elektroniczne najlepszej jakości, jest też wiele dodatkowych funkcji, takich jak pomiar temperatury wody w basenie, który jest możliwy dzięki dodatkowemu czujnikowi, czy zdalne podłączenie do sieci dające możliwość porównania pomiarów z tymi ze stacji meteorologicznej.

Większość konsumentów poszukuje prostego taniego termometra elektronicznego, który będzie wyświetlał jedynie temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną. Na szczęście niska cena nie idzie w tym przypadku w parze z jakością ponieważ nawet tanie termometry elektroniczne są dobre i podają wiarygodne pomiary temperatury na dodatek ich cena często nie przekracza 100 złotych ich montaż jest banalnie prosty i ich obsługa również. Zwykle są to małe kompaktowe urządzenia, które podobnie jak bardziej zaawansowane termometry bezprzewodowe montuje się wewnątrz domu, a temperatura będzie mierzona i przesyłana z zewnętrznego czujnika.

W zależności od wybranego wariantu i modelu termometru elektronicznego może on wyświetlać datę, godzinę czy dzień tygodnia. Jeżeli zależy ci na monitorowaniu parametrów środowiskowych wewnątrz mieszkania wybierz model, który łączy w sobie cechy termometru pokojewego oraz termometru zewnętrznego.

Domowe stacje pogodowe

Wielofunkcyjne domowe stacje pogodowe mogą informować cię o poziomie wilgotności, wysokości ciśnienia oraz przewidywać w formie graficznej prognozę pogody na podstawie odczytu zmierzonych parametrów. Niektóre modele mogą być dodatkowo wyposażone w budzik z funkcją powtarzania. Narzędzia pomiarowe mogą występować w różnych kolorach i rozmiarach. Termometry z czujnikiem przewodowym za okno pozwalają na użytkowanie stacji wewnątrz mieszkania.

Domowa stacja meteo może posiadać dodatkowo wbudowany higrometr, deszczomierz czy ciśnieniomierz. Dzięki tej aparaturze pomiarowej bez wychodzenia z domu możemy poznać różnice między temperaturą pokojową, a ta panującą na zewnątrz. Specjalistyczne stacje pogodowe mogą być cennym dodatkiem naszego systemu inteligentnego domu, ułatwiając nam planowanie wyjazdów czy sterowanie wentylacją w domu lub automatycznie dostosowywać ogrzewanie domu lub klimatyzacje, położenie rolet zewnętrznych lub otwieraniem czy uchylaniem zewnętrznych okien dachowych.

Jeśli szukacie stacji metrologicznej wysokiej klasy, powinniście się liczyć z wydatkiem co najmniej 300-400 złotych. Za tę cenę dostaniecie naprawdę solidny wydajny przyrząd pomiarowy z wielofunkcyjnymi czujnikami, który wyglądem będzie przypominał profesjonalny sprzęt ze stacji meteorologicznych. Czujniki z takiej stacji będą mogły wskazać nie tylko temperaturę, ale też wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, a nawet informować o opadach. Stacje pogodowe z wyższej półki mogą nawiązywać łączność z czujnikiem oddalonym nawet o 100 metrów.

Gdzie zamontować stację meteo?

Jest to często zadawane pytanie przez nowych użytkowników stacji meteorologicznych.
Standardem ustalonym przez Międzynarodową Organizację Meteorologiczną WMO jest wysokość 2 m.n.p.t dla pomiaru temperatury powietrza oraz wilgotności względnej powietrza. Umieszczając stację na tej wysokości możemy porównywać własne pomiary z tymi podawanymi przez służby meteorologiczne. Przy wyborze wysokości należy również wziąć pod uwagę do jakich celów wykorzystywać będziemy stację pogodową.
Np. w sadownictwie zalecaną wysokością montażu jest ok. 150 cm n.p.t. Wynika to z tego, że na tej wysokości jest największa miąższość korony drzewa i tam znajduje się najwięcej owoców. Modele chorobowe używane w sadownictwie odnoszą się do warunków panujących właśnie na tej wysokości więc wskazane jest aby dokonywać pomiarów właśnie tych warunków.
Przy montażu należy również zadbać aby deszczomierz był umiejscowiony w taki sposób aby jego wlot nie ograniczały żadne przeszkody jak np. gałęzie, trawy, itp.