Jak samodzielnie wymienić gniazdo elektryczne ?

Przeraża Cię wizja remontu i przeorganizowania przestrzeni w Twoim domu. Nie martw się nie jesteś w tym samym. Na myśl o pracach związanych z instalacją elektryczną dostajesz nieprzyjemnych dreszczy- może i słusznie, wszak z prądem nie ma żartów. Jednak samodzielne wymienienie kontaktu elektrycznego nie powinno stanowić dla Ciebie żadnego problemu. Jeśli opatrzyły Ci się już wyblakłe lub niemodne gniazda elektryczne na Twoich odświeżonych ścianach możesz sam przystąpić do ich samodzielnego demontażu i wymiany na nieco bardziej estetyczne, sprawne i bezpieczniejsze modele.

Od czego zaczać przy wymianie kontaktów elektrycznych?

Jeśli już podjąłeś decyzję o wymianie osprzętu elektroinstalacyjnego pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności i podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz o zaopatrzeniu się w niezbędne akcesoria przydatne przy wymianie gniazdek takie jak: śrubokręt czy próbnik napięcia elektrycznego. Ważne też jest, by nie zapomnieć o dodatkowym źródle światła czyli np. o latarce, gdyż na czas wymiany gniazd musimy odłączyć zasilanie. Idealnie sprawdzą się tu np. latarki czołowe, które nie będą ograniczać naszych ruchów i blokować dłoni. Przed przystąpienie do demontażu i wymiany należy upewnić się za pomocą próbnika, czy na pewno odłączone jest zasilanie - dioda w próbniku nie powinna się świecić !! - wtedy możemy przystąpić do zamiany gniazd wtyczkowych.

 

 

Krok po kroku - wymiana gniazd elektrycznych w domowych warunkach

Pamiętaj, że wymiana gniazda to czynność, której należy dokonać nie tylko wtedy, gdy stare gniazda nie pasują do nowych aranżacji wnętrz - ale też zawsze wtedy, gdy zaobserwujesz, że podtynkowe gniazdo elektryczne ścienne dziwnie odstaje, jest uszkodzone lub lecą z niego iskry. Zaczynamy od demontażu obudowy gniazda. Odkręcamy śrubki na plastykowej obudowie zwalniając w ten sposób uchwyty blokujące gniazdko w puszce. Wyciągamy gniazdko z puszki. Odłączamy przewody elektryczne odkręcając śruby mocujące lub zwalniając zaciski. Warto np. uwiecznić telefonem komórkowym schemat zasilania i podpięcia, żeby uniknać pomyłki przy zakładaniu nowego kontaktu.

Rodzaje przewodów w puszce napięciowej:

W prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej są trzy rodzaje przewodów ( w zależności od gniazda):

  • Brązowy lub czarny - napięciowy,
  • niebieski - neutralny (zerowy), 
  • żółto-zielony - uziemiający (ochronny).

Montaż nowego gniazda elektrycznego 

W najpopularniejszych modelach gniazd przewody mocowane są na specjalne zaciski-złączki lub śruby. Przepinamy przewody do odpowiednich miejsc w nowym gniazdku, pamiętając, by przewód uziemiający łączył się z wystającym z gniazdka bolcem, neutralny do zacisku oznaczonego literą N, natomiast fazowy do oznaczonego L. Jeśli na gniazdku nie ma oznaczeń, warto przyjąć zasadę, że przewód neutralny podłączamy do zacisku prawego – patrząc od przodu gniazda – a fazowy do lewego. Jeśli mocowanie przewodów w gniazdku odbywa się za pomocą śrub, pamiętajmy o ich odpowiednio mocnym dokręceniu. Po zamocowaniu gniazda w puszce, podłączamy zasilanie i sprawdzamy jego działanie próbnikiem lub multimetrem.

Rodzaje gniazd elektrycznych do nowoczesnego mieszkania

 

 

Jak widzisz z drobną pomocą możesz samodzielnie dokonać wymiany gniazdek w pokoju, salonie czy kuchni. Przed Tobą tylko decyzja, na jakie gniazdo chcesz się zdecydować. Na rynku dostępnych jest wiele modeli osprzętu cenionych producentów takich jak np. KARLIK, OSPEL czy Kontakt-SImon. W katalogach oprócz standardowych gniazd w białym kolorze dostępne są np. srebrne, czarne, grafitowe czy złote kontakty elektryczne, które oprócz funkcji użytkowych mogą spełniać również funkcje dekoracyjne. Wymienieni producenci oferują gniazda z wydłużoną gwarancją , w różnych krotnościach czyli np. gniazda pojedyncze, podwójne lub potrójne. Pełną ofertę gniazd uzupełnioną o właczniki światła znajdziesz na stronach naszego sklepu.