Ogród bardzo często jest oazą spokoju, w której można spędzać całe dnie i wieczory. Oprócz roślin i ścieżek kluczową rolę odgrywa oświetlenie, które potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat wieczorami. Lampy ogrodowe pomagają w nocy przejść bezpiecznie, a dodatkowo stanowią znakomitą ozdobę. Jak wybrać oświetlenie ogrodowe? Jakie lampy oferują producenci?

Oświetlenie ogrodowe - jakie lampy wybrać?

Producenci oferują różnego rodzaju oświetlenie do ogrodu, które różni się od siebie pod względem kształtu, rodzaju światła czy sposobem montażu. Jednymi z bardziej popularnych lamp są lampy ogrodowe z żarówkami LED. Przede wszystkim takie oświetlenie jest energooszczędne i należy do jednych z najtańszych. Żarówki LED są odporne na wstrząsy, co także jest niezwykle ważne w przypadku oświetlenia ogrodowego. Dostępne są lampki z delikatnym światłem, a także dość mocne oświetlenie, które potrafi rozświetlić dużą przestrzeń. Drugim dość popularnym rozwiązaniem są lampki z żarówkami halogenowymi. Największą zaletą tego typu oświetlenia jest ciepła barwa światła. Trzecią opcją są lampy solarne pozyskujące energię ze słońca. Nie trzeba ich podłączać do instalacji elektrycznej. Bardzo popularne są w roli światła wspomagającego mocniejsze oświetlenie elektryczne.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy do ogrodu?

Wszystkie lampy znajdujące się w ogrodzie muszą spełniać normy techniczne bez względu na to, czy są to lampki solarne, czy duże reflektory. Oświetlenie najlepiej wybrać i zaplanować na etapie projektowania ogrodu, aby było on odpowiednio rozmieszczone i można było schować przewody, które nie wyglądają estetycznie. Bardzo ważne jest zamontowanie lamp o wysokiej klasie szczelności. Takim parametrem jest IP, który musi być wyższy niż 42. Jeśli lampy będą znajdowały się w pobliżu oczka wodnego, to należy wybrać lampy o IP65 lub wyższym. Nie bez znaczenia jest także pobór prądu, dlatego warto zdecydować się na energooszczędne lampki. Oczywiście ważne jest to, aby były one rozmieszczone w strategicznych miejscach. Na pewno nie może zabraknąć ich na głównej ścieżce, która prowadzi do ogrodu.

Rodzaje lamp ogrodowych

Producenci oferują szeroką gamę oświetlenia ogrodowego, które można dopasować do własnych upodobań. Do wyboru są reflektory kierunkowe, które doskonale sprawdzą się na ścianie budynku lub bramie. Jest to także znakomita forma oświetlenia trawnika. Do altany, na taras lub na ścianie można także zamontować kinkiety, które spełniają podobną funkcję, co reflektory. Dostępne są one w ciekawych kształtach i formach i można je dopasować do każdej aranżacji. Ciekawie prezentują się wysokie lampy ogrodowe, które doskonale wyglądają ustawione wzdłuż ścieżek lub przy altanie. W ogrodach z oczkiem wodnym znakomicie spiszą się naświetlacze. Ich zaletą jest odporność na wodę, a także wytrzymałość na nacisk kół samochodowych, dlatego można je także montować przy wjeździe do garażu. Wiszące lampki najlepiej prezentują się na tarasie lub w altanie. Bardzo efektownie wyglądają kule solarne różnej wielkości rozmieszczone na trawniku lub rabatach. Szeroką ofertę oświetlenia ogrodowego można znaleźć na naszej stronie w zakładce oświetlenie ogrodowe

Lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Oświetlenie ogrodowe spełnia funkcję praktyczną, ale także ozdobną. Umieszczenie lamp w newralgicznych miejscach zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem jest wybór lamp z czujnikiem ruchu. Taka lampka zapala się w momencie, gdy wyczuje ruch w obrębie danego obszaru. Niektóre modele mają zamontowany czujnik zmierzchu, który uruchamia lampę automatycznie, gdy zapada zmrok. Oczywiście wyłącza się ona zaraz po wschodzie słońca.

Na  stronie interblue.pl znajdziesz szeroki wybór lam ogrodowych, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania i domowników.