Ze statystyk Komendy Głównej Straży Pożarnej wynika, że ok. 70% ofiar pożarów nie ginie z powodu płomieni, lecz z powodu zatrucia toksynami. System wczesnego ostrzegania przed gazem i dymem w domu może ocalić życie naszej rodziny.

Szkodliwe działanie tlenku węgla – na czym polega ?

Tlenek węgla, nazywany popularnie czadem, to gaz bardzo silnie trujący, chociaż niewyczuwalny dla człowieka, bo nie ma smaku, zapachu ani barwy. Co więcej, jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwiobiegu, gdzie wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen. Uniemożliwia w ten sposób prawidłowe rozprowadzanie tlenu w organizmie, co powoduje uszkodzenia mózgu, ośrodkowego układu nerwowego oraz naczyniowego i sercowego. Przy niewielkim stężeniu czadu, rzędu 100-200 ppm (jednostka ta informuje, ile cząsteczek tlenku węgla przypada na milion cząsteczek wdychanego powietrza), pojawia się lekki ból głowy. Gdy jego stężenie wzrasta do 1600 ppm, najpierw występują wymioty i silny ból głowy, a po dwóch godzinach następuje zgon. Warto więc zamontować czujniki tlenku węgla, które zasygnalizują nam jego niebezpieczny poziom.

Jak działa czujnik czadu?

Działanie domowego elektronicznego czujnika czadu polega na ciągłym monitorowaniu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu. Elementem reagującym na gaz, jest sensor elektrochemiczny lub półprzewodnikowy (ten ostatni ma dłuższą żywotność). Gdy zostanie przekroczony dopuszczalny poziom czadu w powietrzu, włącza się optyczna i akustyczna sygnalizacja alarmowa. Zapala się czerwona dioda (gdy nie ma zagrożenia lampka świeci na zielono), a jednocześnie włącza się dźwięk o przerywanym tonie i dość wysokim natężeniu (zazwyczaj powyżej 85 dB). Jeśli czujnik czadu podłączony będzie do domowego systemu alarmowego, powiadomi nas o niebezpieczeństwie na przykład SMS-em i może automatycznie uruchomić wentylację

Rodzaje czujników do wykrywania czadu

Czujniki gazu – uruchamiają się już przy 15% stężeniu gazu, czyli przy dolnej granicy prawdopodobieństwa wybuchu. Mechanizm działa na takiej zasadzie, że wewnątrz znajduje się półprzewodnik, najczęściej dwutlenek cyny, który pod wpływem odpowiedniego stężenia gazu zmienia swoje właściwości i uruchamia alarm. Urządzenie powinno posiadać normę PN-EN 50194.

Czujniki czadu - zabezpieczają przed trującym tlenkiem węgla. Reagują na bardzo niskie i stale utrzymujące się ilości tlenku węgla w pomieszczeniu. Te czujniki powinny spełniać normę PN-EN 50291. Można zakupić urządzenie łączące w sobie cechy czujniku dymu i czadu – najlepiej się sprawdzi w lokalach, w których używa się kotłów gazowych lub pieców gazowych.

Czujniki przeciwpożarowe – choć czujniki czadu mogą być również detektorami dymu w typach pożarów, którym towarzyszy wydzielanie tlenku węgla (CO), to jednak nie wykryją one pożaru w każdym przypadku. Przy spalaniu celulozy nie wydziela się tlenek węgla, a przy spalaniu poliuretanu ulatniają się jego niewielkie, słabo wykrywalne ilości. Dlatego opracowane zostały specjalne czujniki przeciwpożarowe. Jest ich kilka rodzajów: termiczne, jonizujące, optyczne oraz multisensorowe. Najbardziej polecane są te ostatnie, gdyż zapewniają praktycznie 100% wykrywalności dymu.

Gdzie montować czujniki tlenku węgla?

Montaż czujnika czadu nie jest skomplikowany. Można go więc wykonać samodzielnie, przestrzegając zaleceń podanych w instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Najczęściej umieszcza się go:

  • na ścianie, na wysokości głowy dorosłego człowieka, czyli około 180cm nad podłogą i co najmniej 30cm do sufitu (niektóre modele przeznaczone są do umieszczania na suficie)

  • w pobliżu potencjalnego źródła emisji tlenku węgla, ale nie dalej niż 6m od niego (gdy będzie to kuchenka lub piekarnik to nie bliżej niż 1m od nich), pamiętajmy aby sytuować je z dala od okien i wentylacji nawiewowych ponieważ wtedy zakłócimy ich poprawne działanie

  • w miejscu nienasłonecznionym, niezagrożonym bezpośrednim wpływem wody natrysku lub spalin grzewczych.

  • W miejscu niezasłoniętym meblami, zasłonami i innymi przedmiotami ponieważ ogranicza to dopływ powietrza do czujnika

Miejsce montażu czujniki gazu

Czujniki gazu instalujemy przy kuchenkach gazowych, gazowych ogrzewaczach wody lub piecykach na gaz. Często pomija się zagrożenie płynące od samochodu zasilanego gazem. Warto więc umieścić czujnik w garażu. Istotą w instalacji detektora jest położenie go w odległości nie większej niż 6 m od źródła gazu. Montujemy go pod sufitem – mniej więcej na wysokości 2 m nad ziemią. Dym przemieszcza się pod sufitem, więc tam czujnik będzie najlepiej wykorzystany. Unikajmy tzw. „martwej strefy”, na przykład rogów między sufitem a ścianami.

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wachlarz różnego rodzaju czujników czadu i gazu, które zapewnią tobie i twojej rodzinie bezpieczeństwo.