Co to jest stycznik mocy.

Stycznik jest jednym z podstawowych elementów stosowanych w instalacjach elektrycznych. Jest to nic innego jak rodzaj łącznika elektrycznego, który służy do załączania lub wyłączania prądu w obwodach. Mechanizm stycznika znajduje zastosowanie najczęściej w przemyśle, przy załączaniu i wyłączaniu urządzeń elektrycznych, takich jak na przykład oświetlenie, silniki lub pompy. Tak więc styczniki  znajdziemy wszędzie tam gdzie występują duże obciążenia elektryczne.

Stycznik trójfazowy – jak działa.

Jak już zostało wyżej wspomniane stycznik to rodzaj łącznika do zadań specjalnych. Budowa stycznika w uproszczeniu to cewka, styki robocze główne oraz styki pomocnicze. W momencie wysterowania cewki, styki główne stycznika zamykają się, co umożliwia przepływ prądu do odbiornika jakim może być np. pompa. Dołączone styki pomocnicze, mają za zadanie przekazywanie informacji o pracy odbiornika na przykład do sterownika.

Schemat podłączenia stycznika

Na poniższym zdjęciu została wyjaśniona symbolika stosowana w oznaczeniach, poszczególnych styków. Sam schemat podłączenia stycznika, będzie zależał od układu w którym będzie miał za zadanie pracować.

Schemat podłączenia stycznika

Rodzaje styczników

Obecnie w ofercie w zależności od potrzeby układu w jakim ma być zastosowany, można wyróżnić styczniki przemysłowe pracujące z prądem stałym DC oraz zmiennym AC. Co za tym idzie mogą one być przystosowane do różnych napięć sterujących, na przykład stycznik jednofazowy 230V lub stycznik 24V DC. Najbardziej powszechnie stosowane są styczniki trójfazowe typu 3P i 4P. Styczniki modułowe mogą być wygodnie montowane bezpośrednio na szynie, w sąsiedztwie innych modułów sterowania.

Jak wybrać odpowiedni stycznik?

Dobór odpowiedniego stycznika, należało by zacząć od sprawdzonych producentów tych urządzeń. Na rynku dominuje kilka firm oferujących niezawodne urządzenia. Styczniki Elmark, Schneider czy Legrand będą gwarantować dużą trwałość i wysoką sprawność. Wybór stycznika należy zacząć od typu prądu oraz napięcia z jakim będzie pracowało podłączane urządzenie. Jeśli ze stycznikiem ma współpracować silnik o przykładowej mocy 11kW, odpowiedni się stycznik 25A a nawet mocniejszy. Tego typu przewymiarowanie, będzie miało pozytywny wpływ na żywotność urządzeń.