W dzisiejszych czasach w gospodarstwach domowych używamy przeróżnych urządzeń elektrycznych, które pomagają nam w codziennym życiu. Generuje to często problem z brakiem wolnego gniazda elektrycznego, do podłączenia np. kolejnej ładowarki, ponieważ w salonie lub kuchni mamy zazwyczaj standardowo 2 lub 3 punkty z prądem. Rozwiązaniem tego problemu nie koniecznie musi być modernizacja instalacji elektrycznej. Tanim i szybkim sposobem na wyjście z tej sytuacji będzie zakup rozgałęźnika do gniazdka, powszechnie nazywany jako złodziejka elektryczna. Konstrukcja rozgałęźnika elektrycznego w zależności od modelu posiada od 1 do 4 gniazd.

Jakie rodzaje rozgałęźników dostępne są w ofercie.

 Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz urządzeń rozdzielających energię elektryczną. Do podłączenia ładowarki do telefonu, lampki nocnej, lub radia, wystarczy rozgałęźnik płaski bez uziemienia. Do podłączenia sprzętu rtv-agd będzie potrzebny już rozgałęźnik do gnizdka z uziemieniem. Bardziej wyszukane są złodziejki z wyłącznikiem, dzięki którym możemy wyłączyć dopływ prądu do wszystkich gniazd. Dostępne są również modele złodziejek posiadające dedykowany wyłącznik do każdego gniazda.

 Chcąc zastosować tego typu urządzenie na zewnątrz, należy pomyśleć o rozgałęźniku hermetycznym z klapką, który posiada podwyższaną ochronę, przed pyłem oraz wilgocią. W dobie urządzeń bateryjnych, należało by również wspomnieć o rozgałęźnikach z USBOprócz standardowego gniazda elektrycznego, wyposażone są w porty do naładowania telefonu czy latarki.

Bardziej wyszukanymi rozgałęźnikami są wtyczki WiFi, z chwila podłączenia ich do domowej sieci WiFi, dają możliwość sterowania gniazdami z dowolnego miejsca, włączania lub wyłączania o zadanej godzinie.

 

 Jaki przedłużacz do domu a jaki do warsztatu lub na budowę?

 W sytuacji gdy rozdzielenie zasilania potrzebne jest w miejscu oddalonym od gniazdka sieciowego, zwykła złodziejka elektryczna się nie sprawdzi. W takim przypadku z pomocą przychodzą listwy zasilające. W zależności od modelu wyposażone są w przewód o różnej długości i mnogości gniazd.

Do zastosowań domowych wystarczająca okaże się listwa przedłużacz z uziemieniem, z średnicą przekroju żyły 1 mm2. Tego typu listwy elektryczne, mogą posiadać dodatkowo wyłącznik. Takie rozwiązanie, pozwala szybko odciąć zasilanie, bez potrzeby wyciągania wtyczki z głównego gniazdka.   

Przedłużacze do warsztatu ze względu na charakter i warunki w jakich są użytkowane, różnią się konstrukcyjnie oraz materiałami zastosowanymi do ich budowy. Urządzenia elektryczne podłączane do przedłużacza budowlanego , lub warsztatowego mają o wiele większą moc od urządzeń domowych. Dlatego też przekrój przewodu powinien zaczynać się od 1,5 mm2. Kabel na przedłużacz budowlany powinien być chroniony osłoną gumową, najczęściej jest to przewód H05RR-F. Natomiast gniazda na listwie powinny posiadać klapki, które zabezpiecza przed ewentualnym dostaniem się wody, błota, lub innych substancji