Nawilżacze powietrza - konieczność czy dodatkowy gadżet ?

Nie od dziś wiadomo, ze jakość powietrza i stan otaczającego nas środowiska z biegiem czasu są w coraz bardziej fatalnym stanie. Niestety, my jako społeczeństwo, świadomie i nieświadomie przykładamy rękę do tego smutnego procesu. Zanieczyszczone i przesuszone powietrze wpływa fatalnie na nasze samopoczucie, kondycję psychiczną i fizyczną. Szczególnie w okresie grzewczym, jesienno-zimowym, nasze organizmy zdecydowanie bardziej narażone są na problemy z układem oddechowym, wynikające z oddychania przesuszonym powietrzem. Dlatego nie dziwi fakt, iż coraz częściej stajemy przed pytaniem: czy i jaki nawilżacz powietrza kupić. Wszak to inwestycja w największe dobro i luksus - czyli w nasze zdrowie.

Nawilżacz powietrza - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Przed zakupem odpowiedniego oczyszczacza powietrza do domu warto zapoznać się ze specyfiką i rodzajem oferowanych produktów. Wiadome jest przecież, że rynek towarów z tej branży jest szeroki i można dostać niezłego zawrotu głowy porównując różne modele i producentów. W tym tekście spróbujemy pomóc rozwiać Twoje wątpliwości i odpowiedzieć na podstawowe pytania, jakie powinieneś postawić sobie szukając idealnego nawilżacza do mieszkania.

Rodzaje urządzeń nawilżających powietrze

Najtańszym sposobem na szybkie nawilżenie powietrza jest założenie specjalnych naczyń z wodą na kaloryfery - jest to jednak rozwiązanie doraźne i mało skuteczne, działające na minimalnym obszarze - nie o taki efekt zapewne chodzi większości z nas. Sposób ten zostawmy Babciom czy naszym Mamom ;), a my przyjrzyjmy się nieco nowocześniejszej ofercie. Na półkach sklepowych znaleźć możemy nawilżacze ultradźwiękowe, nawilżacze parowe czy bardziej zawansowane oczyszczacze powietrza ze specjalistycznymi filtrami i funkcją jonizacji.

Nawilżacze parowe - dla kogo ?

Zacznijmy od prezentacji urządzeń parowych, które działają na zasadzie podgrzewania wody przez zamontowaną w nich specjalną grzałkę. Urządzenia te z jednej strony wyróżniają się wydajnością, jednak z drugiej strony jeśli z obawą spoglądamy na comiesięczne rachunki za prąd - być może to urządzenie nie spełni naszych oczekiwań. W tym przypadku warto zastanowić się, czy lepsza będzię stosunkowo niska cena samego produktu, a później większe opłaty za energię elektryczną, czy warto poszukać innego rozwiązania. Za to plusem oczyszczaczy parowych jest fakt, iż nie wymagają dodatkowych akcesoriów i wymienialnych komponentów oraz to, iż ich działanie jest niezwykle ciche, co może byc dobrym rozwiązaniem jeśli szukasz nawilżaczy do pokoju dziecka, dla których sen i błoga cisza są na wagę złota. Minusem tych urządzeń jest także fakt, iż mogą nieznacznie podnieść temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym działają.

Nawilżacze ultradźwiękowe - zasada działania

Zasadą działania nawilżaczy ultradźwiękowych są zawarte już w ich nazwie "ultradźwięki". Te magiczne ultradźwięki rozbijają krople wody na cząsteczki. Podczas tego zjawiska wytwarza się nawilżająca mgiełka. Modele takich nawilżaczy są wydajne, w miarę ciche i przede wszystkim energooszczędne. Nie są jednak polecane właścicielom pupili, gdyż ultradźwięki mogą wpływać negatywnie na nastrój naszych czworonożnych przyjaciół. Trzeba też w nich pamiętać o stosowaniu dobrej jakościowo wody i wkładów odwadniającycz oraz o możliwości pozostawiania białego osadu na meblach.

Nawilżacz ewaporacyjny - dlaczego warto ?

Nawilżacze ewaporacyjne opierają się w swoim działaniu o zjawisko ewaporacji, czyli najbardziej zdrową metodę nawilżania powietrza, polegającą na wykorzystaniu zjawiska odparowywania wody. Takie urządzenia wyposażone są w wiatrak, który wymusza przepływ powietrza przez wkład nawilżający, matę ewaporacyjną albo obrotowe dyski. Później trafia ono z powrotem do otoczenia. Takie nawilżacze spełniają także częściowo funkcję oczyszczaczy powietrza wyłapując drobne zanieczyszczenia i kurz. Takie nawilżacze są bardzo komfortowe w użytkowaniu - nie tworzą mokrych i białych plam np. na meblach. Kolejny ich atut to wydajność i energooszczędność. Gdyby szukać minusów to na pewno są one droższe od wyżej wymienionych urządzeń do nawilżania powietrza, a także wymagają wymiany specjalistycznych komponentów, które mogą się zużywać.

Zakup nawilżacza do mieszkania i domu

Teraz już poznałeś podstawowe rodzaje produktów, które mogą Cię zainteresować, jeśli pragniesz zadbać o kondycję swoich dróg oddechowych i pozbyć się suchego i zanieczyszczonego powietrza z mieszkania. Przeanalizuj dokładnie swoje potrzeby, budżet i podejmij właściwą decyzję, wszak inwestycja w nasze dobre samopoczucie i zdrowie jest najbardziej rentowną inwestycją :)