Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Szczegółowe informacje - Polityce Prywatności

zamknij
Marki
Filtruj według
Producent
więcej... mniej
Cena
Filtruj

Przekaźniki i akcesoria

Przekaźniki jako element automatyki do domu i przemysłu

W szerokiej ofercie przekaźników sklepu internetowego Interblue znajdziesz między innymi: Przekaźniki czasowe, przekaźnikii termiczne, przekaźniki bistabilnetakich producentów jak Elmark F&F 


Przekaźniki czasowe F&F

Przekaźnik czasowy jest elementem systemu automatyki w przemyśle i domu. Używa się go do instalacji wentylacyjnej, ogrzewania, oświetlenia czy instalacji sygnalizacyjnej. Z kolei przekaźnik programowalny służy jako urządzenie sterujące. Taki przekaźnik F&F może realizować kilka funkcji. Przede wszystkim możliwe jest opóźnione załączanie i wyłączanie. Czynności w tym zakresie mogą być realizowane cyklicznie w ustawionych odstępach czasu i przerwy. Rozróżniamy następujące rodzaje przekaźnika czasowego: jednofunkcyjny, uniwersalny, dwufunkcyjny, wielofunkcyjny oraz model z opóźnionym odpadaniem. Nowoczesny przekaźnik czasowy to urządzenie cyfrowe, stąd też bardzo często jest on uwzględniany w instalacji wymagającej dokładnych ustawień i sterowania. W zaawansowanych modelach uwzględnia się wyświetlacz cyfrowe, a ustawianie parametrów odbywa się poprzez przycisk na przednim panelu, które można wyłączyć celem uniemożliwienia wprowadzenia zmian. W przemyśle używany jest model o podwyższonym stopniu ochrony IP 66 do montażu w skrzynce elektrycznej zewnętrznej.


Przekaźniki termiczne 

Przekaźnik termiczny nadzoruje pośrednio temperaturę uzwojenia silnika. Pod wpływem nadmiernego wzrostu prądu termobimetal wygnie się w stronę tego o mniejszej rozszerzalności temperatury. Przesunie rygiel i przerwie obwód cewki, a dalej przerwie tor prądowy. Zasada działania jest bardzo podobna do działania stycznika. Wyłącznik silnikowy ma w sobie wbudowany przekaźnik nadprądowy, który zadziała przy zwarciu oraz przekaźnik termiczny, w którym przy długotrwałym przeciążeniu nagrzewa się bimetal i po czasie wyłącza zasilanie silnika. Czas zadziałania zależy od krotności przekroczenia prądu. Czujnik wbudowany w uzwojenia silnika ma za zadanie zasygnalizowanie przekroczenia temperatury uzwojeń silnika na poziomie ustalonej temperatury w ºC celem ochrony przed dalszym przekroczeniem temperatury powodującym trwałe uszkodzenie izolacji uzwojeń silnika.


Przekaźniki bistabilne

Przekaźnik bistabilny lub elektroniczny bistabilny przekaźnik impulsowy służy do sterowania oświetleniem lub innym dowolnym urządzeniem za pomocą równolegle podłączonego przycisku chwilowego, dzwonkowego czy typu światło. Każde ponowne naciśnięcie przycisku powoduje załączenie lub wyłączenie urządzeń podłączonych do zacisków wyjściowych. Przekaźnik taki można zamontować na szynie DIN w rozdzielnicy np. firmy Schneider lub umieścić w puszce instalacyjnej.