Zastanawiasz się, jaki symbol trzonka ma żarówka, której właśnie potrzebujesz? Poniżej przedstawiono krótkie zestawienie najpopularniejszych trzonków stosowanych w oprawach oświetleniowych. Kilka porad i wskazówek podpowie Ci, jakiego rodzaju żarówki potrzebujesz.

Kiedy kupić żarówki z gwintem E27?

Najczęściej spotykanym trzonkiem w żarówkach jest gwint Thomasa Edison. Edison wymyślił system mocowania żarówki w oprawie przez wkręcanie. Symbol E27 rozpoczyna się dużą literą E od nazwy wynalazcy i liczbą 27 wyrażającą średnicę zewnętrzną gwintu w mm.

Trzonek E27 (tzw. duży, normalny, zwykły) jest najpopularniejszy i zdecydowanie większość opraw jest przystosowana do zamocowania żarówek właśnie z nim. Trzonek żarówki Edisona jest uniwersalny, obecny w każdym gospodarstwie domowym, lokalu prywatnym jak i firmowym, gdzie najczęściej używamy tradycyjnych żarówek jak i ich zamienników w oprawach oświetlenia podstawowego lub pomocniczego. Stosowany jest także w żarówkach LED, halogenowych oraz lampach metalohalogenkowych i sodowych o małej mocy. Zasilanie żarówek E27 (w tym także LED) prądem zmiennym 230V nie wymaga żadnych przeróbek instalacji elektrycznej.

Do czego zastosujesz żarówki z gwintem E14?

Trzonek E14 (tzw. mały ,kinkietowy) stosowany do żarówek i lamp LED. Dedykowany jest on oświetlaniu dekoracyjnemu i nocnemu. Żarówki z małym trzonkiem o średnicy 14mm pasują do lampek stołowych, żyrandoli, kinkietów lub innych dekoracji jak świeczniki elektryczne i girlandy. Najczęściej używany we wszelkiego rodzaju żarówkach kulkowych, świecowych, rurkowych, do lamp halogenowych bańkowych. Pracuje w napięciu 230 V.

W jakim celu montować żarówki z trzonkiem G9?

Trzonek G9 żarnika sztyftowego i zamiennika LED posiada charakterystyczne zakręcone drutowe lub blaszkowe nóżki. Żarówik w kształcie tzw. sztyftu, z trzonkiem typu G9 (rozstaw nóżek 9 mm) pracują na napięciu 230V. Żarówka LED G9 to coraz powszechniej wykorzystywany produkt w branży oświetleniowej do oświetlenia punktowego, dekoracyjnego. Jest on najczęściej spotykany w kinkietach i nowoczesnych żyrandolach.

Do czego warto wybierać żarówki z trzonkiem GU 10 ?

Trzonek GU10 to bardzo popularny trzonek reflektorowych żarówek halogenowych oraz LED, tzw. "bolec". Rozstaw jego nóżek to 10 mm. Jest przystosowany do opraw oświetlenia punktowego, dekoracyjnego oraz do opra w suficie podwieszanym. Ich średnica to 35 lub 50 mm. Mocowanie odbywa się poprzez przekręcenie i zatrzask. Standardowo żarówki te pracują na napięciu 230V.

Po co zakładać żarówki z gwintem G4?

Trzonek G4. Trzonek G, to gwint mający dwa wystające zestyki do wetknięcia w oprawkę lampy. Trzonek G jest zawsze trzonkiem wtykowym. Często trzonki wtykowe nazywa się trzonkami sztyftowymi. Trzonek tzw. żarnika sztyftowego ma obniżone napięcie i zamienniki LED o kształcie talerzyka. Trzonek G4 (nóżki w odstępie 4 mm) to trzonek stosowany w oprawach oświetlenia punktowego (np. meble), mocowany na tzw. wcisk. Pracuje w napięciu 12 V DC, a do prawidłowej pracy wymagany jest zasilacz stabilizujący napięcie.

Gwint żarówki, a jej zastosowanie

Teraz już nie musisz zastanawiać się, jakie zastosowanie posiadany dany gwint najpopularniejszych źródeł światła. W innych naszych wpisach dowiesz się, jaką barwę żarówki wybrać do danego pomieszczenia oraz jakie są zalety oświetlenia LED.