Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Szczegółowe informacje - Polityce Prywatności

zamknij
Marki
Filtruj według
Producent
więcej... mniej
Cena
Filtruj

Wyłączniki nadprądowe (bezpieczniki)

Wybór wyłączników nadprądowych 

Wyłączniki nadprądowe przeznaczone są do sterowania i zabezpieczeń przed skutkami przetężeń, to znaczy przeciążeń i zwarć obwodów odbiorczych instalacji oraz urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych i innych. W Polsce, od lat dziewięćdziesiątych wyłączniki nadprądowe powoli wyparły stosowane powszechnie stosowane bezpieczniki topikowe i bezpieczniki automatyczne. Z wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi zwanymi również nadprądowymi – kontakt miał prawie każdy. Montowane w skrzynce rozdzielczej w większości współczesnych mieszkań i domów, niestety jest jeszcze masa mieszkań z bezpiecznikami ceramicznymi wkręcanymi do obudowy, ale niestety nie należą one do mniejszości. Wyłączniki nadprądowe to aparatura modułowa oferowana są w kilku rodzajach. Wyłączniki, które oznaczone są literą A cechują się działaniem natychmiastowym. W przypadku wystąpienia zwarcia następuje bezzwłoczne rozłączenie obwodu.


Charakterystyka wyłączników instalacyjnych nadprądowych

Na rynku dostępne są także modele wyłączników nadprądowych oznaczone jako B, C oraz D. Cechują się one opóźnionym działaniem. Poszczególne modele odróżnia proporcja prądu zadziałania do prądu znamionowego. Różne jest także przeznaczenie poszczególnych grup wyłączników. Modele z grupy A przeznaczone są do ochrony urządzeń elektroniki. Odbiorniki niewrażliwe na przeciążenia termiczne, o małych prądach rozruchowych, zabezpieczane są wyłącznikami z grupy B. Modele oznaczone jako C są nieodzownym elementem instalacji zasilających, o niewielkich mocach osiągających do kilku kilowatów. Silniki o dużych mocach chronione są za pomocą wyłączników z grupy D. Wyłączniki nadprądowe Schneider chronią kable i przewody znajdujące się w instalacjach elektrycznych przed skutkami cieplnymi przeciążenia oraz cieplnymi i dynamicznymi zwarciami. Przeciążenia i zwarcia mogą być bardzo niebezpieczne nie tylko dla instalacji ale również dla urządzeń podłączonych do niej. Firma Schneider Electric oferuje dla budynków mieszkalnych i komercyjnych aparaturę modułową w tym np. serię wyłączników nadprądowych K60N.